do not follow here
Galaxie < LIVING fUTURE

Infračervený teleskop Spitzer našel vzdálené galaxie s překvapivou barvou, červenou

Ve vzdálenosti 13 miliard světelných let našel Spitzer, infračervený vesmírný teleskop NASA, čtveřici extrémně červených galaxií. Vědci je označují za zcela nový druh galaxií, který doposud ještě neviděli, svou výrazně červenou barvou se totiž liší od ostatních objektů ve vesmíru a zatím není ani jasné, jak svou barvu získaly.To, že astronomové vidí vzdálené objekty jako červené, ale ještě neznamená, že mají takovou barvu i zblízka. Nově objevené galaxie nejsou ze Země v běžném viditelném spektru viditelné vůbec, Spitzerův vesmírný teleskop ale dokáže detekovat světlo hluboko v infračerveném spektru, v takových frekvencích elektromagnetického vlnění, které jsou až o 60 % nižší než jaké zvládne pozorovat vesmírný teleskop Hubble.

Příčin takového zbarvení může být hned několik. Jednou z možností je, že obsahují hodně prachu nebo velké množství starých červených hvězd. Další možností je, že jsou tak vzdálené, že se u nich expanze vesmíru projevuje více než u jiných objektů a dochází k tzv. Doplerovu efektu (red shift). Při tomto procesu dochází u vzdalujících se objektů ke zčervenání světla a u přibližujících ke zmodrání.

V následujících měsících se astronomové zaměří na přesné změření Doplerova efektu, k čemuž ale budou potřebovat výkonnější zařízení, pomoct by jim mohla například observatoř ALMA v Chile (Atacama Large Millimeter Array) nebo třeba Large Millimeter Telescope v Mexiku.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Galaxie

tag icon
Další články z kategorie
Galaxie
Načítám stránku...
x zrušit