do not follow here
Počítače < LIVING fUTURE

První komerční kvantový počítač na světě je využíván pro další rozvoj kvantového počítání

V roce 2011 představila společnost D-Wave Systems první kvantový počítač, který je volně k prodeji komukoliv, kdo je ochoten za něj zaplatit miliony dolarů, jeho jméno je D-Wave One. Tento kvantový počítač koupila v květnu za 10 milionů dolarů společnost Lockheed-Martin, která jej dnes provozuje společně s University of Southern Carolina (USC). Novou technologii, kterou 128 quibitový proces v jádru počítače představuje, hodlají výzkumníci využít pro další zkoumání kvantového počítání a objevování jeho zatím netušených možností.Na rozdíl od běžných počítačů pracujících s bity, které mají hodnotu nula nebo jedna, dokáže kvantový počítač zapsat více hodnot najednou díky vlastnosti zvané superpozice. Využitím tohoto principu dokáže kvantový počítač zpracovávat data mnohem rychleji než běžné počítače.

Kvantový počítač představuje revoluci srovnatelnou s prvním uvedením běžných počítačů, i tehdy stály miliony dolarů a byly k dispozici jen velkým společnostem a univerzitám. A podobně jako s původními počítači v minulém století jsou i ty první kvantové obrovské a velmi nepraktické. Procesor Rainier, který je v srdci počítače D-Wave One, využívá supravodičů, které jsou chlazeny tekutým heliem až téměř k absolutní nule.

Vědci chtějí D-Wave One využít pro vývoj nových metod kvantových výpočtů a algoritmů. Kromě toho se také zaměří na samotnou kvantovou fyziku, která provoz počítače umožňuje.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Počítače

tag icon
Další články z kategorie
Počítače
Načítám stránku...
x zrušit