Ve středu galaxie Andromeda našli astronomové tisíce extrémně horkých modrých hvězd

Když astronomové zkoumali pomocí Hubblova teleskopu střed sousední galaxie Andromeda, našli něco, co je překvapilo, nezvykle velké množství hvězd, které silně září v ultrafialové části elektromagnetického spektra. Modrá barva většinou indikuje mladou silně zářící hvězdu, pozorované objekty jsou ale stárnoucí hvězdy podobné Slunci. Podle fyzikálních modelů nicméně mohou staré hvězdy takto zářit, avšak pouze ve vzácném případě, když odhodí velké množství materiálu ze svých horních vrstev a odhalí tak svoje žhnoucí jádro.

Andromeda, modré hvězdy v centru galaxie

Andromeda, modré hvězdy v centru galaxie Na snímku je centrální oblast sousedící galaxie Andromeda pořízená Hubblovým teleskopem, střed galaxie se nachází pod pravým dolním rohem. Modré tečky jsou extrémně horké modré hvězdy, jejichž hustota s přiblížením k jádru galaxie roste. Astronomové jich našli podobných hvězd zhruba 8 tisíc.Většinou když hvězda vstupuje do fáze rudého obra, odhodí část svrchních vrstev do okolí a zůstává pouze její jádro. V tomto případě nicméně hvězdy odhodily mnohem více materiálu a zůstalo mnohem žhavější a menší jádro. "Zachytili jsme je těsně před tím, že stanou bílými trpaslíky" řekl Leo Girardi, člen týmu, který svou studii prezentoval ve vědeckém magazínu The Astrophysical Journal.

Co k takovému vývoji vedlo zatím není jasné, astronomové formulovali dvě hypotézy, které by mohly vznik těchto hvězd vysvětlit. Jednou z nich je fakt, že centra galaxií jsou většinou hojnější na těžké prvky a modré hvězdy jsou na ně výjimečně bohaté, což hvězdám usnadňuje odhození většího množství materiálu. Druhá možnost vychází z faktu, že modré hvězdy jsou rozložené po galaxii podobným způsobem jako úzce svázané binární hvězdy, které byly pozorovány pomocí rentgenových teleskopů.

V následující fázi výzkumu hodlají astronomové přijít se simulacemi evoluce těchto hvězd, aby mohli zjistit, který ze scénářů bude odpovídat hvězdám, které dnes s Hubblovým teleskopem pozorují.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Hvězdy
tag icon
Další články z kategorie
Hvězdy