do not follow here
Zkoumejte vesmír < LIVING fUTURE

Nadšenci už mezi daty z teleskopu Kepler zveřejněnými na internetu našli 5 nových exoplanet, hledejte i vy

Od loňského roku je spuštěna webová stránka www.planethunters.org (lovci planet), kde jsou zpřístupněna data z vesmírného teleskopu Kepler. Návštěvníci webu se mohou nebo nemusí registrovat, aby mohli procházet databázi hvězd, které teleskop pozoruje. U těch pak hledají charakteristiky shodující se s existencí exoplanety.Vesmírný teleskop Kepler je namířen jedním směrem a neustále pozoruje světlo ze 150 tisíc hvězd. Mezi těmito hvězdami hledá ty, které pravidelně mírně pohasínají, to by mělo totiž znamenat, že zrovna mezi hvězdou a teleskopem prochází exoplaneta. Obrovské množství dat lze jen těžko rychle zpracovat a tak se astronomové obracejí i na veřejnost, která jim může pomoct najít mezi posbíranými daty nové exoplanety, stačí jim k tomu pouze počítač s internetem.

A jak se hvězdy na webu planethunters.org hledají? Je to jednoduché. Data z teleskopu jsou prezentována jako graf, kde každý pokles jasu hvězdy znamená i pokles na ose. Tento pokles indikuje přechod exoplanety před hvězdou a částečné blokování jejího světla. Lovec planet tuto oblast na grafu vyznačí a pokračuje na další hvězdu. Kromě exoplanet zajímá astronomy také charakter hvězdy, zda je variabilní nebo klidná, pravidelná či nepravidelná.

Samotný nález přechodu exoplanety před hvězdou ještě nutně nemusí znamenat objev nové planety, pomáhá ale astronomům utřídit nepřeberné množství dat a kdo ví, možná právě vaše detekce exoplanety bude tou první. Už se to za rok existence portálu podařilo 5 šťastlivcům.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Zkoumejte vesmír

tag icon
Další články z kategorie
Zkoumejte vesmír
Načítám stránku...
x zrušit