Test čerpací stanice ve vesmíru byl kvůli loňské nehodě nákladní lodi progress odložen na březen

Původně na leden plánovaný test servisu satelitů na Mezinárodní vesmírné stanici byl odložen až na polovinu března. Hlavním důvodem je zpoždění veškerých aktivit, které bylo způsobené nehodou nákladní lodi progress v loňském roce a následným zmrazením cest do vesmíru do doby než byla nehoda důkladně prošetřena.

Servis satelitů na oběžné dráze

Servis satelitů na oběžné dráze Údržba satelitů a prodlužování doby jejich fungování je jednou z činností ve vesmíru, které by mohly být pro jejich provozovatele výnosné.Test bude proveden za pomoci kanadského robotického ramene, na které budou instalovány nástroje servisní družice. Jejím úkolem bude provádět různé operace na modelu satelitu, tedy odstranění krytu, nalezení otvoru pro tankování a následný transfer paliva. "Naším ultimátním cílem je předvedení schopnosti doplnění paliva satelitům, které pro to nebyly stavěny", řekl Frank Cepollina, vedoucí vědec této mise nazývané Robotic Refueling Mission (RRM).

Ještě ani neproběhl první test a inženýři v Goddardově vesmírném centru NASA už pracují na dalším modelu pro testování, který by se měl do vesmíru dostat příští rok. Servis satelitů přímo na oběžné dráze, tedy doplňování paliva či drobné opravy, jsou jedním z prvních kroků na cestovní mapě vesmírného výzkumu, kterou loni zveřejnila NASA. Jejím cílem je vytvořit infrastrukturu, která dovolí efektivnější využívání zařízení ve vesmíru, prodlouží jeho životnost a tím sníží provozovatelům náklady. Kromě toho vznikla loni také soukromá iniciativa společností MDA a Intelsat, z tohoto kontraktu ale kvůli nedostatku financí sešlo.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Servis satelitů