do not follow here
Internet < LIVING fUTURE

Útoky hackerů na webové stránky už došly i do České republiky, obětí se stala vláda i OSA

Ve čtvrtek večer přestaly fungovat webové stránky české vlády a Ochranného svazu autorského (OSA). Za těmito útoky stojí podle už dříve avizovaného oznámení česká odnož skupiny Anonymous, která v minulých týdnech napadala webové stránky státních institucí po celém světě. Anonymous Bohemia reaguje na ACTA, obdobu amerického zákona SOPA, kterou kromě několika evropských zemí podepsaly také Japonsko nebo třeba USA. Jehož oficiálním cílem je boj proti pirátství a podle některých také nevídané omezení svobody na internetu.Dohoda ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) byla dnes podepsána Českou republikou společně s dalšími 21 členy Evropské Unie. Smlouva má zabránit šíření nelegálních kopií audio i videonahrávek, léků i dalšího zboží. Podobně jako v USA zákon SOPA, je ale i v Evropě přijímána ACTA s poměrně velkým odporem internetových uživatelů. 

Sdílení souborů s různým obsahem, včetně toho nelegálního se stalo zcela běžnou praxí na internetu nejen v České republice. Vlády a jimi zřizované instituce na ochranu autorských práv se proti tomu snaží bojovat různými způsoby. 

Návrhy SOPA a ACTA a uzavření serveru megaupload.com však byly posledními kapkami do poháru, který přetekl, vznikla tak skupina Anonymous, která má za cíl udržení svobodného internetu, bez vládní cenzury a regulace. Kromě hackerů se proti této iniciativě postavila například také wikipedie, internetová encyklopedie, která minulý týden přerušila na jeden den provoz, aby upozornila na nebezpečný zákon právě projednávaný v senátu.

Dnes podepsala dohodu ACTA mimo jinými také Česká republika a to vyvolalo reakci i v naší zemi. Během dne obdržela média a například politické subjekty e-mail s oznámením, které varovalo před útokem na web České protipirátské unie (CPU) v 18:00. Web cpufilm.cz skutečně měl kolem šesté hodiny večerní problémy s dostupností, nicméně na stránky se dostat dalo. 

Během čtvrtečního večera se problémy s přetíženými servery objevily i na stránkách české vlády (vlada.cz) a webu Ochranného svazu autorského (osa.cz). Vládní servery se ale s cíleným přetížením zvládly vyrovnat, stránky OSA je ale stále nedostupné. Kromě toho byl dnes napaden také web evropského parlamentu (europarl.europa.eu) nebo například italské vlády (italia.gov.it).

Útoky probíhají tak, že hacker požaduje po serveru zobrazení určité stránky, s pomocí speciálního softwaru ale dokáže tento požadavek provádět opakovaně a server tak přetížit a prakticky tím kompletně vyřadit webové stránky, které se stávají nedostupnými a místo nich se objevuje pouze chybová stránka.

Prohlášení českých hackerů Anonymous Bohemia
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?
  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

  Další zprávy z kategorie
  Internet

  tag icon
  Další články z kategorie
  Internet
  Načítám stránku...
  x zrušit