do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Potenciálně obyvatelná planeta ve vzdálenosti pouhých 22 světelných let, GJ 667C c

Mezinárodnímu týmu astronomů vedenému Guillem Anglada-Escudém a Paulem Butlerem z Carnegie Institution for Science se podařilo relativně blízko Zemi najít zatím údajně nejvhodnějšího kandidáta pro planetu podobnou Zemi. Ve vzdálenosti 22 světelných let od Slunce našli s pomocí nové metody analýzy dat teleskopů skalnatou planetu, která podle studie, která vyjde v magazínu Astrophysical Journal Letters, získává od své hvězdy stejné množství energie jako Země od Slunce.Hvězda GJ 667C (Gliese 667C, HR 6426) je součástí trojhvězdy GJ 667, ani jedna ze tří hvězd však není větší než Slunce. Hvězdy A a B jsou oranžoví trpaslíci ve vzdálenosti asi 12 AU od sebe a k nim patří ještě hvězda C, která je červený trpaslík zhruba velikosti 38 % Slunce. Trojhvězda má oproti Slunci nízký obsah těžkých prvků, což původně vědce vedlo k domněnce, že kolem takových hvězd nebudou vznikat planety podobné Zemi.

To se však změnilo s objevem první exoplanety Gliese 667Cb (2009), a následně Gliese 667Cc (listopad 2011). První planeta nejmenší hvězdy C však obíhá příliš blízko a je na ní příliš horko na to, aby mohla být na jejím povrchu voda v kapalném stavu. V únoru přicházejí vědci s prohlášením, že planeta c, která dosahuje zhruba 4násobku velikosti Země by mohla být zatím nejlepším kandidátem pro exoplanetu s podobnými podmínkami jako jsou na Zemi.

Gliese 667Cc obíhá svou planetu s periodou asi 28 dní a dostává podle astronomů od své hvězdy asi 90 % energie, kterou dostává Země od Slunce. Velký podíl světla hvězdy Gliese 667C je ale v infračerveném spektru, planeta by tedy měla absorbovat větší podíl tohoto světla. V důsledku to znamená, že přísun energie má planeta Gliese 667Cc zhruba stejně velký jako naše Země.

Tým astronomů ke své analýze využil veřejně přístupná data z Evrospké jížní observatoře (ESO) společně s daty z teleskopu Keck a Magellan II. S pomocí nové analýzy pohybu hvězdy identifikovali objekt, který na ni svou gravitací působí. Kromě dvou zmíněných planet b a c by mohla hvězdu Gliese 667C obíhat ještě třetí exoplaneta s periodou 91 dní, potvrzení její existence ale bude vyžadovat další průzkum.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
Gliese 667 23.6 ly
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit