Čína odkládá let vesmírné lodi Shenzhou s lidskou posádkou na příští rok

Až do tohoto týdne se předpokládalo, že následující mise čínské vesmírné lodi Shenzhou vynese k orbitální laboratoři Tiangong-1 lidskou posádku. Podle aktuálního plánu čínské vesmérné agentury by měla letos proběhnout nepilotovaná mise Shenzhou 9 a až příští rok mise Shenzhou 10, kdy už by se čínští astronatui měli poprvé podívat na Tiangong. Doposud byly obě mise plánované na tento rok a první měla být pilotovaná.

Tiangong

Tiangong (v překladu nebeský palác) je na obrázku zobrazen při kotvení s vesmírnou lodí Shenzou.Mise Shenzhou 9, která má proběhnout letos v červnu, by měla v podstatě zkopírovat úkoly mise předchozí, kdy se loď Shenzhou s modulem Tiangong spojila poprvé. Podle vyjádření čínských vědců je let astronautů na oběžnou dráhu opožděn proto, aby mohli otestovat samotný průchod do laboratoře, který byl několik měsíců uzavřen. Při misi Shenzhou 9 bude otestováno prostředí v modulu a jeho celkový stav po dlouhé nečinnosti.

Loni Čína předvedla u laboratorního modulu Tiangong-1 své první dokování dvou modulů na oběžné dráze. Po euforii, která následovala, ale přišlo odložení následující mise s čínskými astronauty o několik měsíců a následné odsunutí pilotované mise až na další rok. Zdá se tedy, že spojení obou modulů nebylo až tak bezchybné jak bylo původně prezentováno a možná nedošlo k dokonalému hermetickému uzavření.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Čína