do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Nomádských planet by mohlo být v Mléčné dráze více než hvězd

Planety, které unikly gravitaci svých mateřských hvězd a putují teď osamocené vesmírem odnikud nikam, byly dlouhou dobu pouze teoretickou možností. Teprve v loňském roce bylo ve vzdálenosti tisíců světelných let několik objektů podobných Jupiteru identifikováno pomocí gravitační čočky. Dnes se odhaduje, že podobných objektů je v naší galaxii více než hvězd.Přestože jde o vysoké číslo, protože aktuální odhady jsou, že v Mléčné dráze je 100 miliard hvězd, zapadá do teoretického modelu určujícím množství těžkých prvků v naší galaxii. K výsledku došel Luis Strigari z Kavli Institute for Particle Astrophysics and Cosmology analýzou známých nomádských (někdy také nazývaných sirotčích) exoplanet a známé hmoty v Mléčné galaxii. 

Dosavadní odhady také pracovaly s možností, že podobných osamělých planet je v galaxii více než hvězd, nicméně jednalo se spíše o dvojnásobek, než čísla prezentovaná ve studii Strigariho. Ten se svým týmem extrapoluje ze hmoty Mléčné dráhy a rozdělení těžkých prvků počet objektů v mezihvězdném prostoru, jeho horní limit dosahuje stotisícinásobku počtu hvězd.

Jde však pouze o odhady a přesné číslo samozřejmě známé není. Sám Strigari upozorňuje, že nikdo aktuální odhady nevydává za konečný výsledek, jde pouze o odhady udělané na základě našich současných vědomostí a technologií. Výrazný posun by měl přijít s uvedením do provozu nové generace teleskopů, budeme si tedy zřejmě muset počkat nejméně do 20. let.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit