Data z družice NASA ukazují pokles průměrné výšky mraků v atmosféře Země

Když vědci z University of Auckland analyzovali data z družice Terra, zjistili, že za poslední dekádu se snížila průměrná výška mraků o 1 procento. Hlavním důvodem pro tento pokles byla omezená tvorba mraků ve větších výškách. Vzhledem k velmi krátké době pozorování však nelze určit, zda jde o dlouhodobý pokles nebo součást nějakého cyklu, který v atmosféře naší planety opakovaně probíhá.

Země

Země Fotografie Země pořízená družicí Suomi NPP (je pojmenovaná podle amerického vědce Vernera E. Suomiho), která slouží k pozorování Země. Snímek byl pořízen přístrojem VIIRS (Visible/Infrared Imager Radiometer Suite), který je jedním z několika zařízení na palubě vesmírné sondy, jejímž úkolem je z polární oběžné dráhy detailně zkoumat atmosféru země, její klima a pomáhat ve zpřesnění předpovědi počasí.Pokud by proces pokračoval i nadále, mohl by vést k ochlazení Země a zpomalení globálního oteplování. Mohlo by dokonce jít o přirozenou reakci planety na zvyšování teploty v atmosféře. 

Vědci ale mají k dispozici údaje o výšce mraků pouze za posledních deset let, a to je příliš krátká doba. Bude nutné měřit jejich výšku delší dobu, instrument MIRS na palubě družice Terra, by měl ve své práci pokračovat ještě do konce této dekády. K výzkumu přispěje také další družice NASA CloudSat, která vyletěla na oběžnou dráhu v roce 2006.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Země