SpaceX jedná s NASA o využití startovací rampy po raketoplánu pro svou obří raketu Falcon Heavy

Podle mluvčí SpaceX je společnost společně s americkou vesmírnou agenturou v jednání o využití jedné ze startovacích ramp v komplexu na Floridě. Startovat by z ní měly dnes ještě vyvíjené rakety Falcon Heavy, které budou jedním z nejsilnějších nosičů pro dopravu do vesmíru.

Falcon Heavy, animace

Falcon Heavy, animace raketa vyvíjená společností SpaceX. V provozu by měla být od roku 2013 nebo 2014 a bude nejvýkonnější aktivně využívanou raketou na světě.První demonstrační let Falcon Heavy by měl proběhnout v roce 2013 z kalifornské základny Vandenberg, pro lety k ostatním planetám je však vhodnější startovat z Floridy. SpaceX tak jedná o neexkluzivním využití startovací rampy 39A, ze které startovaly na oběžnou dráhu raketoplány. Společnost už využívá rampu 40 pro starty své lehčí rakety Falcon 9, ta však není pro těžké rakety jako je Falcon Heavy konfigurována.

Falcon Heavy je raketa, kterou si společnost SpaceX vyvíjí vlastními silami. Ze startovací rampy se odlepí za pomoci 27 raketových motorů Merlin. Na nízkou oběžnou dráhu může vynést náklad o hmotnosti až 53 tun, to je víc než zvládne kterákoliv dnes používaná raketa, je to ale méně než například plánovaný Space Launch System (SLS), který vyvíjí NASA a bude sloužit pro dopravu za oběžnou dráhu Země.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Falcon