do not follow here
Apollo < LIVING fUTURE

Zakladatel Amazonu chce ze dna moře vytáhnout motory, které vynesly misi Apollo 11 na Měsíc

Tým financovaný Jeffem Bezosem, majitelem Amazonu a společnosti Blue Origin, která staví vesmírnou lod New Shepard, objevil v Atlantickém oceánu poblíž Floridy motory F-1, které patřily k prvnímu stupni raket Saturn 5. Jeff Bezos s radostí na svém blogu Bezos Expeditions oznamuje, že se jim pomocí sonaru podařil nález motorů a plánují jeden nebo více z nich vytáhnout na hladinu.Jeff Bezos vydělal jmění se společností Amazon a své peníze se rozhodl investovat do vesmírného průmyslu. Se svou společností Blue Origin teď staví vesmírnou loď New Shepard a vyvíjí další systémy potřebné pro lety do vesmíru. Kromě toho podporuje také další aktivity, jednou z nich je právě výlov nově objevených motorů, které vynesly posádku Apollo 11 na Měsíc.

Pětice motorů F-1 poháněla první stupeň raket Saturn 5 pouhých pár minut, poté se plánovaně zřítily do oceánu. Ty se dnes nacházejí více než 4 kilometry pod hladinou, jejich stav ale není zatím známý. Na dně moře leží přes 40 let a slaná voda s nimi určitě provedla své, přesto se tým pokusí alespoň jeden motory vyzvednout na hladinu. 

Motory F-1 jsou stále majetkem NASA a Jeff Bezos předpokládá, že pokud se výlov podaří, bude chtít NASA motor vystavit ve Smithsonianském muzeu. Přesto ale americkou vesmírnou agenturu požádal, zda by mu nedovolila při případném výlovu druhého motoru jeho vystavení v leteckém muzeu v Seattlu, se kterým poměrně úzce spolupracuje.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Apollo

Načítám stránku...
x zrušit