do not follow here
Apophis (planetka) < LIVING fUTURE

Rusko chce poslat vesmírnou sondu k planetce Apophis, která může v roce 2036 ohrozit Zemi

Ruská akademie věd přišla v sobotu s reportem, ve kterém navrhuje vyslání vesmírné sondy k planetce (99942) Apophis, s jejíž pomocí by byla upřesněna její oběžná dráha. Apophis je v hledáčku ruských astronomů proto, že se jedná o jeden z rizikových objektů, který by se mohl v roce 2036 srazit se Zemí.Na turínské stupnici (vyjadřuje čísly od nuly do deseti riziko, které objekt představuje pro Zemi) byl loni Apophis přeřazen do třídy s nejnižším rizikem pro Zemi, přesto se ruští vědci stále zajímají o jeho oběžnou dráhu. Ta jej v roce 2029 přivede do blízkosti naší planety a v roce 2036 zřejmě ještě blíž. Ve snaze přesně definovat oběžnou dráhu planetky teď ruská akademie věd přichází s nápadem umístit na Apophis vesmírnou sondu.

Zařízení by pomocí radioizotopového zdroje vysílalo radiový signál s jehož pomocí by mohli astronomové přesně sledovat pozici planetky a s vysokou přesností tak určit a předpovědět její oběžnou dráhu.

Přesto, že je ruskými vědci Apophis hodnocen jako největší riziko pro Zemi, podle turínské stupnice existují ještě dva rizikovější objekty. 2007 VK184 se může srazit se Zemí v roce 2048 s pravděpodobností 0,055 % a 2011 AG5 v roce 2040 s pravděpodobností 0,2 %.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Apophis (planetka)

tag icon
Další články z kategorie
Apophis (planetka)
Načítám stránku...
x zrušit