do not follow here
Apophis (planetka) < LIVING fUTURE

V pátek kolem Země proletěla planetka Apophis - naposledy před těsným průletem v roce 2029

5. března se planetka Apophis na své oběžné dráze kolem Slunce přiblížila na 0,1 AU od naší planety. Šlo o zcela bezpečné přiblížení, planetka byla víc než 40x dál od Země než Měsíc. Pro astronomy šlo nicméně o poslední možnost zjistit o tomto tělese více informací, než se v roce 2029 přiblíží na 32 tisíc kilometrů. Ani za 8 let však srážka se Zemí nehrozí.Apophis (planetka)

Planetka Apophis obíhá Slunce na oběžné dráze, která kříží oběžnou dráhu naší planety. Podle odhadů má planetka protáhlý tvar s asi 370 metry na délku.

Největší přiblížení planetky Apophis k Zemi nastane v dubnu 2029, kdy se bude nacházet pouhých 32 tisíc km od naší planety. To je blíž než některé geostacionární družice. Srážka se Zemí je ale podle vědců vyloučená.

Aktuálně

07.03.
2021
V pátek proletěla planetka Apophis bezpečně kolem Země.
Vědce velmi zajímá, co se s planetkou stane po jejím přiblížení v roce 2029. Předpokládají, že gravitace Země by mohla pohnout některými kameny na povrchu planetky, nebo dokonce změnit její strukturu. Co se ve skutečnosti stane závisí do značné míry na planetce samotné, jejím složení, tvaru a orientaci při průletu.

Zatím toho o planetce Apophis příliš nevíme. Její průměr se odhaduje kolem 350 metrů, ale její tvar není zřejmý. Mohlo by jít o protáhlé těleso s rozměry 170 x 450 metrů. Existuje ale také možnost, že se jedná o kontaktní binární těleso.

NASA plánuje také detailní průzkum planetky Apophis z blízka. Letět by k ní mohla vesmírná sonda OSIRIS-REx. Dostala by se k ní však až po průletu kolem Země v roce 2029.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Apophis (planetka)

tag icon
Další články z kategorie
Apophis (planetka)
Načítám stránku...
x zrušit