Apophis (planetka) < LIVING fUTURE

Jarkovského efekt mění oběžnou dráhu planetky Apophis. Nelze kvůli tomu vyloučit srážku se Zemí v roce 2068

Astronomové z University of Hawai oznámili detekci Jarkovského efektu u planetky Apophis, která se v následujících 100 letech 3x nebezpečně přiblíží naší planetě. Při tomto efektu dochází ke změně trajektorie planetek v důsledku vyzařování tepla z povrchu. Roste tak nejistota oběžné dráhy planetky a nelze s jistotou vyloučit, že se v roce 2069 nesrazí se Zemí.

Apophis ve viditelném spektru

Apophis ve viditelném spektru planetka označovaná také jako 2004 MN4 nebo pod katalogovým číslem 99942. Detailní obrázky planetky Apophis doposud neexistují. Na dostupných fotografiích jej uvidíte pouze jako světlou tečku mezi čmouhami dalších hvězdných objektů na pozadí.Apophis (planetka)

Planetka Apophis obíhá Slunce na oběžné dráze, která kříží oběžnou dráhu naší planety. Její největší přiblížení k Zemi nastane v letech 2029 (0,0002 AU), 2036 (ne blíže než 0,056, pravděpodobně kolem 0,388 AU) a 2068. Srážka se Zemí při prvním přiblížení je velmi nepravděpodobná. Kumulativní šance kolize do roku 2106 je nicméně 1:110 000.

Jarkovského efekt

Jarkovského efekt (Yarkovski acceleration) pojmenovaný po rusém fyzikovi Ivanu Osipovičovi Jarkovskim popisuje změnu dráhy planetky způsobenou vyzařováním tepla na její noční straně. V důsledku vyzařování fotonů dochází ke zrychlení, nebo zpomalení planetky a tedy ke změně její oběžné dráhy. Planetka Apophis se díky Jarkovského efektu odchyluje od čistě gravitační oběžné dráhy o 170 metrů ročně. To by nemělo nijak zvyšovat riziko kolize při jejím přiblížení v letech 2029 a 2036. Zvyšuje to nicméně nejistotu ohledně přiblížení v roce 2068. Lze však předpokládat, že do té doby už bude nebezpečí dobře prozkoumáno.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Apophis (planetka)
tag icon
Další články z kategorie
Apophis (planetka)