do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Astronomové našli dvě exoplanety, které by mohly být až třikrát starší než Země

Astronomům z Institutu Maxe Plancka v Německu se podařilo najít nejstarší hvězdu s prokázaným planetárním systémem, je jí 375 světelných let vzdálená HIP 11952. Tato hvězda by mohla být až třikrát starší než je Slunce a jeho soustava planet. Objev tak ukazuje, že planety vznikaly i mnohem dříve než ty v našem sousedství, přestože doposud vědci uvažovali možnost vzniku planet v tomto období za mizivou.HIP 11952 je o něco menší než Slunce, což ji předurčuje i k delšímu životu. Určením podílu těžkých prvků astronomové odhadují stáří hvězd, první hvězdy se rodily pouze z vodíku a helia, které vznikly už při velkém třesku. Další prvky (v astronomii označované jako kovy) vznikly teprve jadernou fúzí v prvních hvězdách a do volného vesmíru se dostaly na konci jejich života při supernovách. HIP 11952 má pouze 1% metalicitu oproti Slunci, které se zrodilo před 4,5 miliardami let, astronomové odhadují stáří této hvězdy na 12-13 miliard let.

Pozorováním hvězdy astronomové našli dvě exoplanety, gigantické plynné obry, z nichž jeden je třikrát větší než Jupiter. Větší z planet HIP 11952b má oběžnou dráhu 290 dní, zatímco menší pouhých 7. Pravděpodobnost, že by tak tak brzy po vzniku vesmíru vznikaly planety byla považována za spíše malou, objev exoplanet u HIP 11952 je tedy pro astronomy celkem překvapivý.

Na druhou stranu je potřeba mírnit nadšení, protože u hvězdy HIP 11952 byly nalezeny pouze dva plynné obry, které se nakonec mohou z velké části také skládat pouze z vodíku a helia. Je však možné, že tento planetární systém skrývá další, menší a třeba i skalnaté planety. A kdyby na nich vznikl život, měl by ve svém vývoji před Zemí náskok několik miliard let, ale to už je příběh na jindy...

Aktualizace

Následná pozorování vyloučila existenci exoplanet u hvězdy HIP 11952 detekovaných v roce 2012.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
HD 16031 400.5 ly
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit