ESA dala za úkol anglické společnosti Astrium výrobu vesmírné sondy Solar Orbiter

Vesmírnou sondu Solar Orbiter, která má podle plánu vyletět do vesmíru v roce 2017, vyrobí pro Evropskou vesmírnou agenturu britská společnost Astrium. Kontrakt podepsala ESA s Astrium na 400 milionů dolarů ve čtvrtek.

Solar Orbiter, původní koncept

Solar Orbiter, původní koncept Vesmírná sonda ESA, která by měla od roku 2020 zkoumat Slunce z bezprostřední blízkosti.Společnost Astrium není žádným nováčkem ve vesmírném průmyslu, pro ESA už vyrobila satelity Galileo. Kontrakt na výrobu sondy Solar Orbiter, je však doposud největší, který byl uzavřen mezi ESA a britským průmyslem.

Po gravitační asistenci Země a Venuše se bude vesmírná sonda Solar Orbiter dostávat mezi oběžnou dráhu Merkuru a Slunce. Přiblíží se tak naší hvězdě nebezpečně blízko, po nějakou dobu bude dokonce rekordmanem v přiblížení. Rekord Solar Orbiteru bude zřejmě překonán americkou sondou Solar Probe Plus, která se po svém startu v roce 2018 dostane ještě blíže Slunci.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Solar Orbiter

Vesmírná sonda Solar Orbiter proletěla kolem Venuše, aby upravila svou trajektorii na cestě ke Slunci

4. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

Evropsko-americká sonda Solar Orbiter na své cestě ke Slunci proletěla 27. prosince kolem Venuše. Sonda proletěla ve vzdálenosti 7 500 kilometrů od horních vrstev atmosféry planety a využila její gravitace pro úpravu své trajektorie. Do roku 2030 se Venuši přiblíží ještě 7x.

V pondělí brzy ráno vyletí do vesmíru sonda Solar Orbiter, která bude zkoumat póly Slunce

8. 2. 2020 (novější než zobrazený článek)

Startovací okno pro raketu Atlas V s vesmírnou sondou Solar Orbiter se otevírá v pondělí v 5 hodin ráno.

Evropská sonda Solar Orbiter dorazila na Floridu, odkud v únoru odletí ke Slunci

3. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

V roce 2017 vyšle ESA vesmírnou sondu Solar Orbiter nebezpečně blízko Slunci

10. 10. 2011

Mise nese označení Solar Orbiter a je součástí evropského programu Cosmic Vision, do kterého byl vybrán 4. října společně s misí Euclid, která bude zkoumat temnou hmotu. Vesmírná sonda Solar Orbiter se přiblíží Slunci nejvíce ze všech sond, které jej doposud zkoumaly, měla by se dostat až do vzdálenosti 40 milionů kilometrů od jeho horkého povrchu.

celý článek