Nový průzkum hvězd v sousedních galaxiích potvrzuje gravitační sílu podle Einsteinových teorií

Astrofyzik Bhuvnesh Jain z University of Pennsylvania spolu se svým týmem zanalyzovali novým způsobem data o speciální třídě hvězd v sousedních galaxiích. Výsledky jejich výzkumu jsou v souladu s Einsteinovou teorií relativity a existenci temné energie, která stále rychleji rozpíná vesmír.

Galaxie Andromeda

Galaxie Andromeda kompozice dvou obrázků pořízených dvěma vesmírnými teleskopy Evrospké vesmírné agentury. Herschelův teleskop ukazuje žlutý disk nově tvořených hvězd pořízený v infračerveném spektru vlnění. K tomu XMM-Newtonův teleskop ukazuje modrou barvou hvězdy vyzařující rentgenové záření při jejich zániku. Dosud nejdetailnější snímek nejbližší spirálovité galaxie ukazuje jak rodící se hvězdy tak ty umírající.Svůj výzkum namířil tým vědců pod vedením Jaina k Cefeidám, zvláštnímu typu pulzující hvězdy, u které lze pomocí doby mezi jednotlivými pulzy určit jasnost hvězdy a její vzdálenost od Země. Díky své předvídatelnosti byly v posledních sto letech cefeidy hojně využívány astronomy pro určování vzdáleností ve vesmíru. Bhuvnesh Jain využil dlouhé historie pozorování těchto hvězd pro zcela nový výzkum, zkoumání gravitační síly.

Dnes už vědci lépe znají procesy, které vedou k pulzaci cefeid, jde o projev nerovnovážného stavu mezi gravitací a tlakem působícím zevnitř hvězdy, který vzniká při termojaderné reakci v jejím nitru. S pomocí historických dat tedy mohou analyzovat chování těchto hvězd a lépe tak poznat chování gravitační síly.

Tento výzkum však souvisí kromě gravitace také s další silou, která formuje vesmír. V roce 1998 astronomové potvrdili, že vesmír se rozpíná stále rychleji a ve snaze vysvětlit tento fenomén vznikl pojem temná energie. Zatím není zřejmé, jaký charakter tato energie má a jak vzniká, dokonce ani to, zda existuje. Teorií vysvětlujících stále se zrychlující rozpínání vesmíru je hned několik a některé pracují místo temné energie se zcela odlišnými koncepty. Jednou z teorií je existence páté základní síly (kromě elektromagnetické, gravitační a silné a slabé nukleární vazby), která na kosmologické úrovni působí na gravitaci a mění její chování. To by však znamenalo, že se gravitace nechová podle teorie obecné relativity.

Jain ve své studii tvrdí, že pokud by skutečně existovala pátá síla, měla by způsobovat zrychlování periody cefeid. Jeho výzkum ale žádné zrychlení cefeid ve 23 okolních galaxiích nenachází, naopak, zdá se, že se hvězdy chovají podle toho, jak Albert Einstein tvrdí ve svých teoriích.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Teoretická fyzika

Astronomové změřili se zatím největší přesností gravitační posuv Slunce předpovězený Einsteinem

14. 10. 2020 (novější než zobrazený článek)

Astronomové změřili se zatím největší přesností gravitační posuv Slunce předpovězený EinsteinemMezinárodní tým astronomů změřil se zatím největší přesností gravitační posuv Slunce, který předpověděla Einsteinova Obecná teorie relativity. Světlo vycházející ze Slunce je ovlivněno jeho silnou gravitací natolik, že se pozorovateli na Zemi jeví červenější, než skutečně je. Výsledky tohoto výzkumu byly přijaty k publikaci v magazínu Astronomy and Astrophysics.

Podle nové Hawkingovy studie černé díry neexistují, alespoň ne tak, jak je známe

26. 1. 2014 (novější než zobrazený článek)

Podle nové Hawkingovy studie černé díry neexistují, alespoň ne tak, jak je známeBritský teoretický fyzik Stephen Hawking znovu rozvířil vlny světa černých děr se svou novou studií, kterou publikoval ve středu 22. ledna. Hawking věnoval podstatnou část svého života studiu objektů s tak velkou gravitací, že jim neunikne ani světlo. Jeho poslední práce ale jejich existenci de facto popírá. Jak tomu tedy ve skutečnosti je? A co vlastně dřímá v centru naší galaxie, kde, jak astronomové tvrdí, leží obří nepředstavitelné monstrum, kterému říkají supermasivní černá díra?

celý článek

Unikají neutrony do paralelního vesmíru? Podle italských vědců by to vysvětlovalo jejich chování při experimentech

22. 6. 2012 (novější než zobrazený článek)

Při experimentech narazili vědci na podivné chování neutronů, které si současnými fyzikálními zákony nedokáží vysvětlit. Toto chování se nyní skupina italských vědců z University of Aquila pokouší popsat ve své studii publikované v magazínu European Physical Journal C. Podle nich by mohlo docházet k tomu, že by se neutrony transportovaly do zdvojených částic v paralelním světě a zpátky.

celý článek

Vědci vytvořili s pomocí superpočítače doposud nejpřesnější simulaci evoluce vesmíru

3. 10. 2011

Vědci vytvořili s pomocí superpočítače doposud nejpřesnější simulaci evoluce vesmíru Bolshoi simulation je zatím nejpřesnější a nejdetailnější simulací evoluce gigantických vesmírných struktur, která teď vědcům pomáhá při studiu formace galaxií a vlivu temné hmoty a temné energie na vývoj vesmíru. Výsledky byly zvěřejněny a budou teď volně k dispozici astronomům a astrofyzikům po celém světě.

celý článek