do not follow here
Lety do vesmíru < LIVING fUTURE

Mezi společnostmi vyvíjejícími vesmírné lodě plánuje první testy ve vesmíru překvapivě ATK

Společnost ATK má velmi ambiciózní cíl, vyvíjí raketu Liberty a před týdnem oznámila veřejnosti, že pokud získá dotace od NASA, mohla by v rámci testu vynést první astronauty na oběžnou dráhu už za tři roky. Liberty je raketa, která využívá ověřených evropských i amerických technologií a bude schopna vynést do vesmíru také lidskou posádku až sedmi astronautů. K jejich dopravě bude sloužit kapsle podobná Orionu, kterou chce ATK vyvinout společně s Lockheed Martin.ATK už pro NASA vyvíjela přídavné rakety pro starty raketoplánů využívajících pevné palivo, tuto technologii chce transformovat pro nové využití u raket Liberty. Horní stupeň rakety by zase měl vycházet z kryogenického horního stupně evropské rakety Ariane 5. Díky implementaci už existujících technologií chce ATK do tří let vyvinout systém, který by po boku dalších společností jako je SpaceX, Boeing a další mohl vozit astronauty na ISS a další cíle na oběžné dráze.

Samotný modul pro dopravu až sedmi astronautů by měl podle vice prezidenta ATK Kenta Romingera vycházet z designu Orionu, na kterém už Lockheed Martin pracuje. Místo hliníkovo-lithiové struktury Orionu bude ale vesmírná loď pro ATK vybavena alternativou z lehčích materiálů. Na rozdíl od Orionu, který je vyvíjen pro lety na Mars a k planetkám, totiž ATK nehodlá létat mimo oběžnou dráhu Země.

Testy s lidskou posádkou na oběžné dráze jsou podmíněné získáním dotací od NASA v rámci programu CCDev (Commercial Crew Development), ve kterém se NASA snaží společně se soukromými společnostmi vyvinout systém pro dopravu astronautů na oběžnou dráhu. Pokud ATK finance nezíská, vývoj bude sice podle Romingera pokračovat dál, nicméně pomalejším tempem.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Lety do vesmíru

tag icon
Další články z kategorie
Lety do vesmíru
Načítám stránku...
x zrušit