do not follow here
Hledání života < LIVING fUTURE

Astronomové hledají mimozemský život na objevených exoplanetách, zatím bezvýsledně

Hledání inteligentního mimozemského života u vzdálených hvězd je se současnou technologií poměrně složité, na takovou dálku totiž nic neuvidíte. Můžete ale slyšet, astronomové proto využívají radioteleskopů a pozorně naslouchají, cílů je ale doslova jako hvězd na noční obloze a ještě víc, protože při naslouchání se často objeví i odražený signál ze Země. Australští astronomové teď přišli s novou technikou, která jim umožňuje signály ze Země odfiltrovat a zaostřit antény na jeden konkrétní cíl, k otestování si vybrali blízkou hvězdu Gliese 581.Při svém experimentu pracovali australští astronomové se soustavou teleskopů Australian Long Baseline Array (ALBA), kterou namířili ke hvězdě Gliese 581, kolem které obíhá celý systém planet. K naslouchání využili nové techniky, kterou nazvali VLBI (Very Long Baseline Interferometry) a která zpracovává data mnoha vzájemně vzdálených teleskopů. Díky této technice mohou efektivně odfiltrovat veškeré signály, které nepocházejí z daného cíle a zároveň získají signál s vyšším rozlišením.

Cíl, který si astronomové vybrali, je pro vědce různého zaměření velké lákadlo, kolem hvězdy Gliese 581 totiž obíhá hned několik exoplanet, z nichž hned dvě by se měly nacházet v obyvatelné zóně kolem hvězdy, kde je vyšší pravděpodobnost existence kapalné vody na povrchu. 

U 20 světelných let vzdálené hvězdy ale žádný signál nenašli, detekovali 222 potenciálních signálů, které ale byly všechny vyřazeny jako odražené ze Země. Samotní autoři studie, která byla přijata k publikaci v magazínu The Astronomical Journal, však experiment považují za úspěch, protože ověřili metodu VLBI a její schopnost filtrování signálů pocházejících ze Země.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hledání života

tag icon
Další články z kategorie
Hledání života
Načítám stránku...
x zrušit