GIOVE-B, experimentální družice navigačního systému Galileo, zvyšuje svou orbitu a jde do šrotu

Evropská družice GIOVE-B, podobně jako GIOVE-A na konci letošního června, dosloužila a uvolňuje místo plnohodnotným satelitům systému Galileo. V úterý byly zažehnuty trysky družice, které ji vynesly na oběžnou dráhu o 30 kilometrů vyšší než původních 23 222 km. Během následujících tří týdnů bude oběžná dráha GIOVE-B nadály zvyšovat, dokud nedosáhne finální oběžné dráhy určené pro vysloužilé satelity.

Galileo

Galileo Jedna z třiceti družic navigačního systému Galileo.Dvojice satelitů GIOVE (Galileo In-Orbit Validation Experiment), sloužila pro otestování technologií, které budou použity při výstavbě evropského navigačního systému Galileo. Kromě přístrojů na měření radiace v místě, kde budou družice obíhat, obsahovaly také přístroje pro extrémně přesné měření času, vysílač signálu a jednotku pro jeho generování.

Na rozdíl od jiných zařízení, které obíhají Zemi na nízké oběžné dráze a po dosloužení shoří v atmosféře, jsou družice navigačních systémů na střední oběžné dráze (nad 20 tisíc kilometrů) a po skončení operací zůstávají na speciální oběžné dráze určené pro vesmírný odpad. Důvod k tomu je prostý, ze střední oběžné dráhy kolem Země je třeba méně paliva pro vynesení na vyšší oběžnou dráhu než na opětovné přiblížení se k Zemi a její atmosféře.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie Galileo (navigace)

  Čtveřice satelitů Galileo je připravena ke startu v polovině prosince, všechny na jedné raketě

  22. 11. 2017 (novější než zobrazený článek)

  12. prosince odstartuje speciálně modifikovaná raketa Ariane 5 se čtyřmi satelity evropské navigace Galileo z jihoamerického kosmodromu Kourou. Na oběžnou dráhu vynese do výšky 23 500 km satelity s pořadovými čísly 19-22 z plánovaných třiceti. Minulý měsíc přiletěly satelity po dvou do Francouzské Guyany, kde byly následně zkontrolovány, zda u nich nedošlo k poškození při letu, a bylo do nich natankováno palivo. Paralelně je připravována také raketa Ariane 5, která je ponese na oběžnou dráhu.

  Dvě družice pro Galileo jsou po startu na špatné oběžné dráze, zřejmě kvůli závadě na ruské raketě

  31. 8. 2014 (novější než zobrazený článek)

  Poslední mise, která měla ke stávajícím čtyřem družicím evropského navigačního systému Galileo přidat dvě další, má velké problémy. Raketa Sojuz měla 22. srpna vynést dva satelity na cirkulární oběžnou dráhu ve výšce 23 tisíc kilometrů, místo toho jsou teď ale na eliptické dráze s mnohem větším přiblížením a vzdálením se od Země. Operátoři v letovém středisku ještě stále nerozhodli, zda bude možné družice uvést na správnou orbitu nebo je využít k přesnému určení pozice na povrchu planety.

  celý článek

  ESA úspěšně vypustila další dva satelity evropské globální navigace Galileo

  15. 10. 2012 (novější než zobrazený článek)

  Třetí a čtvrtý satelit navigačního systému Galileo vyletěly v pátek na oběžnou dráhu na raketě Soyuz ST-B z kosmodromu Kourou v latinské Americe. Start proběhl bez problémů a satelity jsou na své předem určené oběžné dráze ve výšce 23 tisíc kilometrů na Zemí. Se čtyřmi plně funkčními satelity může ESA poprvé demonstrovat schopnosti systému Galileo.

  celý článek

  Další dvě družice navigačního systému Galileo už dorazily do kosmodromu Kourou v jižní Americe

  11. 8. 2012 (novější než zobrazený článek)

  Druhá dvojice satelitů Galileo dorazila v úterý do Francouzské Guyany na palubě obřího letadla Antonov, které přiletělo z Říma. V říjnu je vynese raketa Soyuz ST-B na oběžnou dráhu do výšky asi 23 tisíc kilometrů, kde doplní první dvojici družic z loňského roku. Soustava čtyř družic poprvé dovolí kalkulovat pozici za výhradního použití evropské technologie Galileo.

  První testovací družice evropské satelitní navigace Galileo byla vyřazena z provozu

  9. 7. 2012

  První testovací družice Galilea, GIOVE-A (Galileo In-Orbit Validation Element), vyletěla do vesmíru už v prosinci 2005 z Bajkonuru. Jejím úkolem bylo ověření fungování atomických hodin, zjištění vlivu radiace na střední orbitě na zařízení sondy a také vyslala první signály navigace Galileo z oběžné dráhy.

  celý článek

  Český parlament schválil přesun sídla Galilea do Prahy, proběhne zřejmě už v létě

  4. 5. 2012

  Sněmovna České republiky ve čtvrtek schválila přesun administračního sídla evropské satelitní navigace Galileo do Prahy. Jde o první celoevropskou instituci, která bude mít sídlo v České republice. Celý projekt je výrazně zpožděný a předražený, přestože už měl několik let fungovat, na oběžné dráze jsou zatím pouhé dvě družice z plánovaných 30.

  celý článek

  Nový iPhone 4S využívá kromě navigace GPS také ruský navigační systém Glonass

  31. 10. 2011

  Společnost Apple zabudovala do nové verze svého telefonu hned dva systémy pro určení pozice, dnes už standardně využívaný americký systém GPS a nově také ruský satelitní systém Glonass. Ruská média tuto zprávu převzala s nadšením a dostala se i na první stránky ruských novin. Podle deníku Vedomosti jde o první případ, kdy se podobný ruský systém dostal na světový trh.

  celý článek