Rover Curiosity se zřejmě nachází v místě, kde kdysi tekla voda

Odkrytá část vrstvy, kterou pojízdná laboratoř Curiosity prozkoumala, naznačuje, že toto místo bylo dříve vystaveno tekoucí vodě. Alespoň tak si vědci z NASA vysvětlují zaoblené tvary kamenů, které nápadně připomínají kamínky co najdete v řekách a potocích na Zemi.

Mars, kráter Gale

Mars, kráter Gale Gale je cílem mise roveru Curiosity, je 154 kilometrů široký a nachází se na jižní polokouli planety. Snímek pořídila evropská sonda Mars Express.Curiosity už je na povrchu Marsu téměř dva měsíce a vědecký tým, který zpracovává data, která rover zasílá zpátky na Zemi, má doslova žně. Kromě zkoušení svých nových "hraček", jako je laser nebo mikroskopické a panoramatické kamery, už Curiosity dělá také geologickou práci. Posledním z cílů objektivů jeho kamer byl právě odkryv Hottah, na který rover narazil při cestě do oblasti Glenelg.

Zdrojem vody však zřejmě nebyl řeka, nebo potok tak jak je známe na Zemi ale proud vody, který tekl z horního okraje kráteru do jeho středu. Kamínky o velikosti několika centimetrů nejen že jsou zaoblené od toho jak je proud vody omílal, ale jsou také napevno uchycené v substanci, která ztuhla díky přítomnosti vody.

Jde o první podobnou evidenci o dřívější existenci vody na Marsu. Vědci postupně sbírají další a další náznaky toho, co všechno po sobě voda na povrchu rudé planety zanechala. 

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Curiosity