do not follow here
Černé díry < LIVING fUTURE

Družice Swift zachytila unikátní rentgenový záblesk v hloubi Mléčné dráhy

Družice Swift zachytila v září z oběžné dráhy Země náhlý silný záblesk rentgenové radiace, dokonce hned tři za sebou, přicházející se souhvězdí střelce. Astronomové tento jev připisují nově, která představuje záblesk způsobený množstvím hmoty dopadajícími na bílého trpaslíka, neutronovou hvězdu, nebo černou díru. Podle vědců NASA by mohlo jít o novou černou díru hvězdné velikosti, která se nachází asi 20 tisíc světelných let od jádra naší galaxie.Observatoř Swift krouží kolem Země ve výšce asi 600 kilometrů a neustále monitoruje oblohu, na které hledá záblesky gamma záření (gamma-ray bursts) - exploze v nejenergetičtější části elektromagnetického spektra. 16. září se družici podařilo zachytit záblesk Swift J1745-26 v blízkém rentgenovém spektru, který astronomové připisují rentgenové nově.

Jde o krátký záblesk v rentgenovém spektru, který je velmi vzácný, observatoř Swift obíhá Zemi už od roku 2004 a jde teprve o první detekci tohoto druhu exploze. Způsob jakým nova vyzařuje v různých částech spektra vede vědce k závěru, že jeho původcem je doposud neznámá černá díra, která je součástí dvojhvězdy. 

Druhá hvězda v páru přichází díky masivní gravitaci černé díry postupně o svou atmosféru a krmí tak akreční disk, který se kolem ní vytváří. Černá díra většinou postupně konzumuje hmotu, která se v tomto disku hromadí, v tomto případě však zřejmě došlo k náhlému a masivnímu kolapsu akrečního disku, který vyvolal silný ale krátký záblesk, dnes označovaný jako Swift J1745-26.


Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Černé díry

tag icon
Další články z kategorie
Černé díry
Načítám stránku...
x zrušit