Vesmírný odpad < LIVING fUTURE

Exploze ruské rakety na oběžné dráze způsobila nárůst nebezpečného vesmírného odpadu

16. října došlo k explozi rakety na oběžné dráze Země, která vyprodukovala kolem stovky úlomků, které teď budou kroužit kolem naší planety. Tento vesmírný odpad představuje významnou hrozbu pro jakákoliv stále ještě fungující zařízení a v neposlední řadě také pro posádku Mezinárodní vesmírné stanice.Nespolehlivé ruské technologie jsou v posledních letech velkým problémem této vesmírné velmoci. Neúspěchy při misi k Marsu a ISS jsou doprovázeny dalšími nezdary při startech komerčních satelitů. V důsledku těchto závad roste počet počet nebezpečného materiálu na oběžné dráze. Dochází ke srážkám vysloužilých družic, které produkují další množství nebezpečných kusů odpadu. 

V říjnu došlo dokonce přímo k explozi rakety, která se na oběžné dráze pohybovala od srpna. Horní stupeň Breeze rakety Proton, který už několikrát způsobil problémy ve vesmíru, přestal pracovat po pouhých 7 sekundách zážehu a obsahoval ještě velké množství explozivního paliva. Tato zařízení jsou standardně vyprazdňována, aby k explozím nemohlo dojít, v tomto případě to však nebylo kvůli poruše možné.

Nebezpečí pro mezinárodní vesmírnou stanici v souvislosti s touto explozí není nijak zvýšené oproti předchozímu období. Ohrožena by neměla být ani posádka lodi Sojuz, která veze na ISS trojici astronautů.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírný odpad

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírný odpad