do not follow here
Měsíc < LIVING fUTURE

Čína pošle příští rok na Měsíc robotický rover na zkoumání povrchu a observatoř pro pozorování vesmíru

Čínský lunární program Chang´e se v příštím roce posune do další fáze, čínská vesmírná agentura chce koncem roku k Měsíci vyslat robotický rover a statický přistávací modul. Půjde o první měkké přistání na Měsíci za dlouhé desítky let a samotná mise svým rozsahem předčí ty další plánované ostatními vesmírnými agenturami.Chang´e 3 bude navazovat na předchozí dvě mise z tohoto čínského lunárního programu, doposud však Čína k Měsíci vyslala pouze orbitální sondy. Ze získaných dat nyní bude vybráno místo přistání, kam bude přistávací modul společně s roverem vyslán koncem příštího roku. Čína tak předběhne jak ruskou, tak evropskou vesmírnou agenturu, které také plánují mise k Měsíci.

Rover o hmotnosti asi 120 kilogramů bude poháněn radioizotopovým termoelektrickým generátorem a bude po dobu nejméně tří měsíců zkoumat složení povrchových hornin, vnitřní strukturu Měsíce a bude také vysílat video v reálném čase. Statický modul potom bude vážit 100 kilogramů a bude vybaven ultrafialovým teleskopem, půjde o první astronomickou observatoř na Měsíci. Bude pozorovat hvězdnou oblohu a ionosféru země v ultrafialové části elektromagnetického spektra.

Start mise je plánován na konec roku 2013 a měl by být následován podobnou misí Chang´e 4, která je aktuálně plánovaná na rok 2015.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Měsíc

tag icon
Další články z kategorie
Měsíc
Načítám stránku...
x zrušit