První nové vesmírné lodě budou zřejmě pilotovat piloti soukromých společností
Technologický vývoj jde nezadržitelně kupředu. V Americe vzniká hned několik nových prototypů vesmírných lodí, které se už brzy dostanou do vesmíru. Přesto, že jsou z části financované státem prostřednictvím NASA, jsou vyvíjeny soukromými společnostmi a ty je také budou provozovat. S tím souvisí také to, kdo bude vesmírné lodi pilotovat, měli by to být piloti pracující pro provozovatele, nikoli astronauti NASA.
V následujícím roce 2013 soukromé lety do vesmíru ještě nečekejte, přijdou ale brzy, možná už v roce 2015. S NASA spolupracuje hned několik firem, nejdál ale jsou SpaceX, Boeing a Sierra Nevada. Společnost SpaceX nyní pracuje na úpravě Dragonu pro lety s lidskou posádkou, tato automatická nákladní loď už je v provozu a na ISS dopravuje zásoby. Dragon s lidskou posádkou by mohl letět do vesmíru v roce 2015. Dalším prostředkem pro lety do vesmíru bude plavidlo CST-100 společnosti Boeing, které pojme až 7 astronautů. První orbitální let CST-100 by měl proběhnout v roce 2016. Posledním vyvíjeným prototypem je potom okřídlený Dreamchaser společnosti Sierra Nevada, ten má však k reálnému letu do vesmíru nejdále. NASA po těchto společnostech nyní požaduje, aby první a zřejmě i další lety proběhly pod taktovkou jejich pilotů. Snahou je vtažení společností do procesu ohodnocení rizika letu v nových vesmírných lodích. Dá se také předpokládat využití těchto dopravních prostředků i pro jiné destinace než je ISS, například privátní orbitální hotely.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie Lety do vesmíru
Nová verze nákladní lodi Dragon poprvé přistála na Zemi, přivezla 2 tuny nákladu z vesmírné stanice
Nákladní loď Dragon ve čtvrtek brzy ráno úspěšně přistála v Mexickém zálivu. Na její palubě se nacházelo něco málo přes dvě tuny nákladu, který přivezla z Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Byla tak zakončena první mise nové verze této vesmírné lodi označované jako Dragon 2 nebo Cargo Dragon. Mise trvala 38 dní.
celý článekAutomatická nákladní loď Cygnus projde na oběžné dráze zkušebním ohněm
Aby vědci vyzkoušeli, jak se oheň chová ve vesmíru, provedou experiment v nákladním prostoru lodi Cygnus, která následně shoří v atmosféře. Loď aktuálně kotví u ISS, kam přiletěla v říjnu se zásobami pro posádku. Její odpojení od stanice a začátek prodloužené mise je plánován na 6. ledna.
celý článekSoučástí první pilotované mise Artemis k Měsíci bude Kanaďan
Součástí tříčlenné posádky, která v roce 2023 obletí Měsíc při misi Artemis-2, bude kromě tří amerických astronautů ještě jeden Kanaďan. Vyplývá to z dohody NASA a CSA (Canadian Space Agency) zveřejněné 16. prosince. Vybraný astronaut se stane prvním člověkem, který není ze Spojených států a přiblíží se k Měsíci.
Starship SN9 se posouvá na startovací rampu, naváže na úspěch explodovaného prototypu SN8
Nový prototyp vesmírné lodi Starship se chystá na startovací rampu v areálu Boca Chica v Texasu, kde SpaceX obří vesmírnou loď vyvíjí. Podobně jako její předchůdce SN8, má i SN9 letět do výšky 12,5 kilometru, tento testovací let by mohl proběhnout ještě letos. Následující testy by potom měly probíhat při letu do výšky mezi 15 a 20 kilometry.
celý článekNASA a Boeing plánují druhý nepilotovaný let Starlineru na 29. března
Vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing zatím letěla na oběžnou dráhu jenom jednou. K ISS však oproti plánům nedoletěla, zabránila ji v tím chyba v palubním počítači. Tento testovací let nyní Boeing podstoupí ještě jednou, následovat by po něm měl další testovací let, tentokrát už s posádkou.
NASA upřesnila plány astronautů na Měsíci při misi Artemis-3 v roce 2024
Americká vesmírná agentura NASA upřesnila aktivity, které očekává od astronautů při misi Artemis-3 - první cesty lidí na povrch Měsíce po dlouhých desetiletích. Ta by měla nastat v 2024 a měla by na Zemi přivést 85 kilogramů hornin - při misích Apollo to bylo průměrně 64 kg. Dvojice astronautů v rámci mise Artemis-3 stráví na Měsíci maximálně 6,5 dne.
celý článekDragon se čtyřčlennou posádkou zakotvil u Mezinárodní vesmírné stanice
V pět hodin ráno našeho času se vesmírná loď Crew Dragon spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí.