První nové vesmírné lodě budou zřejmě pilotovat piloti soukromých společností

Technologický vývoj jde nezadržitelně kupředu. V Americe vzniká hned několik nových prototypů vesmírných lodí, které se už brzy dostanou do vesmíru. Přesto, že jsou z části financované státem prostřednictvím NASA, jsou vyvíjeny soukromými společnostmi a ty je také budou provozovat. S tím souvisí také to, kdo bude vesmírné lodi pilotovat, měli by to být piloti pracující pro provozovatele, nikoli astronauti NASA.

Dragon při kotvení u ISS

Dragon při kotvení u ISSV následujícím roce 2013 soukromé lety do vesmíru ještě nečekejte, přijdou ale brzy, možná už v roce 2015. S NASA spolupracuje hned několik firem, nejdál ale jsou SpaceX, Boeing a Sierra Nevada. 

Společnost SpaceX nyní pracuje na úpravě Dragonu pro lety s lidskou posádkou, tato automatická nákladní loď už je v provozu a na ISS dopravuje zásoby. Dragon s lidskou posádkou by mohl letět do vesmíru v roce 2015. Dalším prostředkem pro lety do vesmíru bude plavidlo CST-100 společnosti Boeing, které pojme až 7 astronautů. První orbitální let CST-100 by měl proběhnout v roce 2016. Posledním vyvíjeným prototypem je potom okřídlený Dreamchaser společnosti Sierra Nevada, ten má však k reálnému letu do vesmíru nejdále.

NASA po těchto společnostech nyní požaduje, aby první a zřejmě i další lety proběhly pod taktovkou jejich pilotů. Snahou je vtažení společností do procesu ohodnocení rizika letu v nových vesmírných lodích. Dá se také předpokládat využití těchto dopravních prostředků i pro jiné destinace než je ISS, například privátní orbitální hotely.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Lety do vesmíru