do not follow here
Lety do vesmíru < LIVING fUTURE

První nové vesmírné lodě budou zřejmě pilotovat piloti soukromých společností

Technologický vývoj jde nezadržitelně kupředu. V Americe vzniká hned několik nových prototypů vesmírných lodí, které se už brzy dostanou do vesmíru. Přesto, že jsou z části financované státem prostřednictvím NASA, jsou vyvíjeny soukromými společnostmi a ty je také budou provozovat. S tím souvisí také to, kdo bude vesmírné lodi pilotovat, měli by to být piloti pracující pro provozovatele, nikoli astronauti NASA.V následujícím roce 2013 soukromé lety do vesmíru ještě nečekejte, přijdou ale brzy, možná už v roce 2015. S NASA spolupracuje hned několik firem, nejdál ale jsou SpaceX, Boeing a Sierra Nevada. 

Společnost SpaceX nyní pracuje na úpravě Dragonu pro lety s lidskou posádkou, tato automatická nákladní loď už je v provozu a na ISS dopravuje zásoby. Dragon s lidskou posádkou by mohl letět do vesmíru v roce 2015. Dalším prostředkem pro lety do vesmíru bude plavidlo CST-100 společnosti Boeing, které pojme až 7 astronautů. První orbitální let CST-100 by měl proběhnout v roce 2016. Posledním vyvíjeným prototypem je potom okřídlený Dreamchaser společnosti Sierra Nevada, ten má však k reálnému letu do vesmíru nejdále.

NASA po těchto společnostech nyní požaduje, aby první a zřejmě i další lety proběhly pod taktovkou jejich pilotů. Snahou je vtažení společností do procesu ohodnocení rizika letu v nových vesmírných lodích. Dá se také předpokládat využití těchto dopravních prostředků i pro jiné destinace než je ISS, například privátní orbitální hotely.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Lety do vesmíru

tag icon
Další články z kategorie
Lety do vesmíru
Načítám stránku...
x zrušit