do not follow here
Orion < LIVING fUTURE

NASA a ESA společně budují vesmírnou loď Orion, už příští rok proběhnou první testy ve vesmíru

Americká a Evropská vesmírná agentura se dohodly na spolupráci při vývoji vesmírného plavidla, které má dopravit astronauty na Měsíc a dál k planetám sluneční soustavy. Orion pojme čtyřčlennou posádku, které dá prostor na až několikaměsíční přežití ve vesmíru. Modul pro posádku, který vyvíjí NASA, bude doplněn servisním modulem, který bude mít na starosti Evropská vesmírná agentura.Úkolem servisního modulu bude poskytovat a skladovat energii pro modul s posádkou, bude zde také umístěna termální kontrola a pohonná jednotka. Kromě pohonných trysek tedy bude vybaven solárními panely a prostorem, kde bude uskladněna voda a vzduch pro posádku. Servisní modul bude připojen přímo na kuželovitý modul pro posádku, do vesmíru odstartují společně na vrcholku rakety SLS (Space Launch System). Servisní modul bude k hlavnímu modulu připojen po celou dobu mise a k jeho odhození dojde teprve před vstupem Orionu do atmosféry.


Exploration Test Flight 1 (2014)
Úplně první let Orionu by měl proběhnout už začátkem příštího roku. Půjde o nepilotovanou misi EFT-1 (Exploration Flight Test), při které kapsle několikrát obkrouží Zemi a následně se snese zpátky na povrch. Servisní modul zde bude nahrazen posledním stupněm rakety Delta IV, který bude dodávat energii a pohon.
Exploration Mission 1 (2017)
Následovat bude několikadenní mise EM-1 (Exploration Mission), při které už Orion obletí Měsíc a opět se vrátí na Zemi. EM-1 bude kromě jiného také debut pro novou raketu SLS, kterou nyní NASA speciálně pro mise Orionu vyvíjí. Aktuálně je tato mise plánována na 17. prosince 2017. Součástí této mise už bude evropský servisní modul, který bude v nadcházejících letech vyvíjen evropskými silami.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Orion

Načítám stránku...
x zrušit