Na ISS bylo otestováno robotické plnění paliva, je servis satelitů na oběžné dráze na obzoru?

10. 2. 2013
Servis satelitů ISS Oběžná dráha

Na Mezinárodní vesmírné stanici probíhaly v lednu testy robotického zařízení, jehož úkolem bylo doplnit palivo do modulu, který měl představovat družici. Tzv. RRM (Robotic Refueling Mission) je misí NASA, jejímž cílem je udělat servis satelitů přímo na oběžné dráze běžnou záležitostí a několikanásobně tak prodloužit životnost družic. Testy v simulovaných podmínkách proběhly úspěšně, můžeme se však v dohledné době těšit na rozvoj servisu satelitů na oběžné dráze?

Servis satelitů na oběžné dráze

Servis satelitů na oběžné dráze Údržba satelitů a prodlužování doby jejich fungování je jednou z činností ve vesmíru, které by mohly být pro jejich provozovatele výnosné.Zástupný modul, který měl při testech nahradit celou družici, byl vybaven standardním zařízením pro plnění paliva, které nijak nepočítá s doplňováním paliva ve vesmíru. Satelity jsou dnes totiž natankovány plné před startem do vesmíru a jakmile se oddělí od posledního stupně rakety, zůstávají bez kontaktu dokud nedoslouží, což je většinou moment, kdy jim dojde palivo na udržování oběžné dráhy.

RRM zařízení namontované na konci 20 metrů dlouhého robotického ramene muselo při testu vykonat několik příkazů, bez kterých by k doplnění paliva nemohlo dojít. Prvním úkolem bylo přestřihnout dva dráty, které mají za úkol držet družici pohromadě při startu do vesmíru. Potom teprve mohl robot na základě příkazů ze Země odšroubovat dva poklopy plnícího otvoru, načež následoval transfer tekutého ethanolu. Na konci testu robot vytáhl plnící zařízení a na otvoru nádrže satelitu zanechal ochranu, která usnadní další robotické plnění paliva.
RRM test, co dál?
Servis satelitů je jedním z kroků, které byly NASA identifikovány jako klíčové pro rozvoj vesmírných technologií. V budoucnu zřejmě tuto roli převezmou soukromé společnosti, které budou moci pomocí svých robotických družic poskytovat opravy satelitů přímo na oběžné dráze. Jak daleko je ale skutečně fungující zařízení operující na oběžné dráze? Ještě si počkáme. Už v minulých letech se objevily snahy udělat servis satelitů realitou, neměly ale příliš valný úspěch. Testy na ISS jdou sice dobře, technologie je však ještě v samotných zárodcích, NASA plánuje první reálné demonstrace ve vesmíru na roky 2018-2023, pokud bude mít dostatek financí. Své plány má také Německá vesmírná agentura, která na rok 2018 plánuje demonstraci DEOS za užití dvou vesmírných družic na oběžné dráze. Hlavním hráčem by tak mohla být soukromá společnost, nabízí se však otázka, zda se jí to finančně vyplatí. Kanadská společnost MDA ještě před rokem a půl plánovala demonstraci servisu satelitů už na rok 2015. Poté co společnost ztratila svého hlavního partnera, satelitního operátora Intelsat, jsou však plány na servis satelitů odloženy na neurčito. Ačkoliv se tedy může zdát, že testy na ISS potvrzují, že robotické plnění paliva a opravy satelitů jsou doslova za rohem, skutečná situace je znatelně jiná. Samotné doplnění paliva u reálné družice doposud neproběhlo a reálné využití podobných technologií lze čekat nejdříve za 10 let. Do té doby se budou muset operátoři satelitů spolehnout na vývoj nových raket, jejichž provoz je stále levnější a spolehlivější.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Servis satelitů

Raketa Proton vynesla do vesmíru první vesmírnou sondu, která prodlouží životnost starého satelitu

9. 10. 2019 (novější než zobrazený článek)

Raketa Proton vynesla do vesmíru první vesmírnou sondu, která prodlouží životnost starého satelituDnes, krátce po poledni vyletěla z kosmodromu Bajkonur na raketě Proton první družice, která provede servis jiné družice na oběžné dráze. Vesmírná sonda MEV 1 (Mission Extension Vehicle) byla navržena americkou společností Northrop Grumman a stane se v podstatě novou pohonnou jednotkou dosluhující družice Intelsat 901.

celý článek

NASA a CSA dokončily na ISS poslední test před experimentem servisu satelitů

6. 7. 2012

NASA a CSA dokončily na ISS poslední test před experimentem servisu satelitůAmerická a Kanadská vesmírná agentura na Mezinárodní vesmírné stanici společně zkouší nové technologie, které by měly vést k výrobě robotických družic starajících se o satelity na oběžné dráze Země. Tzv. RRM (Robotic Refueling Mission) probíhá vně ISS za pomoci kanadského robotického ramene Dextre a speciálního RRM modulu. Následovat bude na konci tohoto léta předváděcí tankování paliva.

celý článek

Na ISS začal experiment, který má předvést robotické doplňování paliva satelitům

8. 3. 2012

Na ISS začal experiment, který má předvést robotické doplňování paliva satelitůmAmerická a kanadská vesmírná agentura se na RRM (Robotic Refualing Mission) připravily společně. Testování nových technologií začalo ve středu. Při experimentu bude využit modul připevněný ke konstrukci ISS, který simuluje družici, které dochází palivo a kanadské robotické rameno Dextre bude simulovat servisní družici, jejímž úkolem má být robotický servis dalších zařízení na oběžné dráze.

Test čerpací stanice ve vesmíru byl kvůli loňské nehodě nákladní lodi progress odložen na březen

26. 1. 2012

Test čerpací stanice ve vesmíru byl kvůli loňské nehodě nákladní lodi progress odložen na březenPůvodně na leden plánovaný test servisu satelitů na Mezinárodní vesmírné stanici byl odložen až na polovinu března. Hlavním důvodem je zpoždění veškerých aktivit, které bylo způsobené nehodou nákladní lodi progress v loňském roce a následným zmrazením cest do vesmíru do doby než byla nehoda důkladně prošetřena.

celý článek

Společnosti MDA a Intelsat ruší plány na doplňování paliva družicím na oběžné dráze

21. 1. 2012

Společnosti MDA a Intelsat ruší plány na doplňování paliva družicím na oběžné drázeKanadská společnost MDA a provozovatel letky pěti desítek satelitů Intelsat před rokem ohlásily plán na poskytování služeb na oběžné dráze od roku 2015. Podle tohoto plánu měla vesmírná sonda navštěvovat již sloužící satelity na oběžné dráze a doplňovat jim palivo, prodloužila by se tak jejich životnost a tím i snížila jejich cena. Obě společnosti však počítaly s grantem od vlády Spojených států, který doposud nepřišel a nakonec dochází ke zrušení těchto plánů.

celý článek

Jak dlouho nám ještě budou padat satelity na hlavu?

23. 10. 2011

Jak dlouho nám ještě budou padat satelity na hlavu?Za poslední měsíc jde už o druhý případ pádu vyřazeného satelitu z vesmíru. Spousta lidí se ptá jak mohou být ti, co družice do vesmíru vysílají tak nezodpovědní, že je nechají nekontrolovaně padat na lidi. A je toho spousta, co na nás může všechno spadnout, odhaduje se, že kolem Země obíhají desítky milionů kusů různého smetí jejichž celková hmotnost je neuvěřitelných 5500 tun. Hodlá někdo se stále rostoucím nebezpečím něco dělat?

celý článek

První kontrakt na robotický servis satelitů na oběžné dráze už byl prodán

28. 8. 2011

První kontrakt na robotický servis satelitů na oběžné dráze už byl prodánOd roku 2015 by měla kanadská společnost MDA (MacDonald, Dettwiler and Associates Ltd.) na oběžné dráze obsluhovat družice společnosti Intelsat, která vlastní množství geostacionárních satelitů. Kontrakt má cenu 280 milionů dolarů a půjde zřejmě o první komerční činnost tohoto druhu ve vesmíru.

celý článek