do not follow here
Servis satelitů < LIVING fUTURE

Na ISS bylo otestováno robotické plnění paliva, je servis satelitů na oběžné dráze na obzoru?

Na Mezinárodní vesmírné stanici probíhaly v lednu testy robotického zařízení, jehož úkolem bylo doplnit palivo do modulu, který měl představovat družici. Tzv. RRM (Robotic Refueling Mission) je misí NASA, jejímž cílem je udělat servis satelitů přímo na oběžné dráze běžnou záležitostí a několikanásobně tak prodloužit životnost družic. Testy v simulovaných podmínkách proběhly úspěšně, můžeme se však v dohledné době těšit na rozvoj servisu satelitů na oběžné dráze?Zástupný modul, který měl při testech nahradit celou družici, byl vybaven standardním zařízením pro plnění paliva, které nijak nepočítá s doplňováním paliva ve vesmíru. Satelity jsou dnes totiž natankovány plné před startem do vesmíru a jakmile se oddělí od posledního stupně rakety, zůstávají bez kontaktu dokud nedoslouží, což je většinou moment, kdy jim dojde palivo na udržování oběžné dráhy.

RRM zařízení namontované na konci 20 metrů dlouhého robotického ramene muselo při testu vykonat několik příkazů, bez kterých by k doplnění paliva nemohlo dojít. Prvním úkolem bylo přestřihnout dva dráty, které mají za úkol držet družici pohromadě při startu do vesmíru. Potom teprve mohl robot na základě příkazů ze Země odšroubovat dva poklopy plnícího otvoru, načež následoval transfer tekutého ethanolu. Na konci testu robot vytáhl plnící zařízení a na otvoru nádrže satelitu zanechal ochranu, která usnadní další robotické plnění paliva.
RRM test, co dál?
Servis satelitů je jedním z kroků, které byly NASA identifikovány jako klíčové pro rozvoj vesmírných technologií. V budoucnu zřejmě tuto roli převezmou soukromé společnosti, které budou moci pomocí svých robotických družic poskytovat opravy satelitů přímo na oběžné dráze. Jak daleko je ale skutečně fungující zařízení operující na oběžné dráze? Ještě si počkáme. Už v minulých letech se objevily snahy udělat servis satelitů realitou, neměly ale příliš valný úspěch. Testy na ISS jdou sice dobře, technologie je však ještě v samotných zárodcích, NASA plánuje první reálné demonstrace ve vesmíru na roky 2018-2023, pokud bude mít dostatek financí. Své plány má také Německá vesmírná agentura, která na rok 2018 plánuje demonstraci DEOS za užití dvou vesmírných družic na oběžné dráze. Hlavním hráčem by tak mohla být soukromá společnost, nabízí se však otázka, zda se jí to finančně vyplatí. Kanadská společnost MDA ještě před rokem a půl plánovala demonstraci servisu satelitů už na rok 2015. Poté co společnost ztratila svého hlavního partnera, satelitního operátora Intelsat, jsou však plány na servis satelitů odloženy na neurčito. Ačkoliv se tedy může zdát, že testy na ISS potvrzují, že robotické plnění paliva a opravy satelitů jsou doslova za rohem, skutečná situace je znatelně jiná. Samotné doplnění paliva u reálné družice doposud neproběhlo a reálné využití podobných technologií lze čekat nejdříve za 10 let. Do té doby se budou muset operátoři satelitů spolehnout na vývoj nových raket, jejichž provoz je stále levnější a spolehlivější.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Servis satelitů

tag icon
Další články z kategorie
Servis satelitů
Načítám stránku...
x zrušit