do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Nejmenší objevená exoplaneta Kepler-37b je malá jako náš Měsíc

Vesmírný teleskop Kepler našel zatím nejmenší exoplanetu, která obíhá kolem hvězdy podobné našemu Slunci. Jde o planetu s označením Kepler-37b, která je zřejmě složena z Kamene a je jen o něco větší než náš Měsíc. Obíhá však tak moc blízko vlastní hvězdy, že teploty na jejím povrchu budou dosahovat 420 °C.Kepler-37 je hvězda typu G, má asi jen 80 % hmotnosti Slunce a zároveň má také nižší teplotu. Nachází se, podobně jako ostatní hvězdy sledované Keplerem, v souhvězdí Lyry a je vzdálená 210 světelných let. Kolem hvězdy obíhají nejméně tři planety, tři doposud objevené obíhají svou hvězdu blíž než Merkur obíhá Slunce.

Planeta Kepler-37c připomíná svou velikostí Venuši, svou hvězdu však oběhne za 21 dní. Největší planetou v systému je zřejmě Kepler-37d, která je zhruba 2x větší než Země. Naopak nejmenší planetou v systému hvězdy Kepler-37 je Kepler-37b, která je menší než jakákoliv planeta ve sluneční soustavě.

Aby mohli astronomové co nejpřesněji určit velikosti těchto vzdálených planet, využili k tomu postupu známého jako astroseismologie. Pracují při něm se zvukovými vlnami, které jsou generované pohybem hmoty pod povrchem hvězdy a díky kterým mohou zjistit více o vnitřní struktuře hvězdy. Kepler tyto vlny zachytí jako rychlé oscilování zářivosti hvězdy, Kepler-37 je nejmenší hvězda, u které byl tento postup využitý.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit