do not follow here
Internet < LIVING fUTURE

Už přes týden probíhá největší cyberútok v historii, může vést až ke zpomalení internetu

V posledních dnech byl globální internet zpomalen v důsledku masivního DDoS útoku, který podle expertů nemá obdoby. Původce útoků není známý, nicméně došlo k němu po hádce mezi organizace Spamhaus, která spravuje seznamy spammerů, a webhostingu Cyberbunker, který se na tento seznam spammerů nedávno dostal. Zanedlouho poté byly DNS servery Spamhausu zahlceny obrovským množstvím požadavků, které měly způsobit odstavení služby. K tomu nakonec nedošlo, protože společnost Spamhaus vlastní několik desítek serverů po celém světě a ještě dostala výpomoc od dalších firem jako je například Google.Spamhaus je mezinárodní organizace se sídlem v Londýně a Ženevě, spravuje několik seznamů původců spamu, které jsou po internetu často využívány různými službami pro identifikaci nevyžádané pošty nebo dalších škodlivých aktivit. Jakmile se tedy někdo na tento list dostane, má velké problémy, protože jeho služby mohou najednou spadat do spamových košů. A právě zařazení holandské hostingové společnosti Cyberbunker do těchto blacklistů vyvolalo rozepři, která podle některých vyústila v tento útok.

DDoS útok je ve skutečnosti jen masivní vlna požadavků na server, která způsobí jeho zahlcení a následné zpomalení nebo úplné přerušení jeho provozu pro běžné uživatele. Tento typ útoku je distribuovaný, pochází z několika míst najednou, a je těžké, často nemožné určit jeho původce. 

Servery společnosti Spamhaus jsou ale také distribuované a není jednoduché je "shodit", to je zřejmě důvod proč je aktuálně probíhající vlna DDoS útoku tak masivní. Doposud nejmasivnější zaznamenané útoky dosahovaly síly zhruba 100 gb/s, Spamhaus ale čelí útoku o síle 300 gb/s. Takto velký útok na distribuované servery údajně nemá obdoby a vede k vedlejšímu efektu - zpomalení internetu. V posledních dnech tak může být internet v Evropě na některých místech zpomalený. 

S útokem na Spamhaus pomáhá také společnost Cloudflare, Google a další, jejichž snaha udržela služby Spamhaus aktivní. Útok probíhá už od 18. března, kdy měl sílu 10 gb/s, postupně jeho síla narostla až k včerejším 300 gb/s.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Internet

tag icon
Další články z kategorie
Internet
Načítám stránku...
x zrušit