Měsíc bude mít nový měsíc, NASA chce přitáhnout planetku a umístit ji na oběžnou dráhu Měsíce

V navrhovaném rozpočtu NASA pro fiskální rok 2014, který před pár dny představil prezident Obama, se nachází suma 100 milionů dolarů, která má odstartovat program, na jehož konci poletí skupina astronautů k planetce zaparkované na orbitě Měsíce. Pokud by šlo všechno podle plánu, astronauti by mohli ve vesmírné lodi Orion navštívit zhruba 7-10 metrů dlouhý asteroid navštívit během deseti let.

Planetka, zachycení automatickou sondou

Planetka, zachycení automatickou sondou NASA plánuje prozkoumat jednu z planetek patřících do třídy NEO objektů, které krouží po podobné oběžné dráze jako Země. Po jejím úspěšném zachycení bude planetka pomocí automatické sondy transportována do blízkosti Měsíce, kde poslouží jako cíl pro pilotované mise.V první fázi bude třeba najít vhodný objekt, a to jak svou velikostí, hmotností tak třeba i oběžnou drázou. Planetka se musí nacházet dostatečně blízko Země, bude tedy pocházet z tzv. NEO objektů (near-earth objets), které mají podobnou oběžnou dráhu jako Země. Její prozkoumání tak pomůže lépe poznat bezprostřední sousedy naší planety, kteří zároveň mohou představovat významné riziko při příliš velkém přiblížení.

Ve druhé fázi bude k planetce vyslána automatická sonda, která ji zachytí a dopraví na oběžnou dráhu Měsíce, kde - na rozdíl od té zemské - není takový provoz. Nebezpečí pro Zemi od deset metrů velkého objektu nehrozí, kompletně by shořel v atmosféře. Při této fázi mise se lidé poprvé pokusí změnit oběžnou dráhu objektu ve vesmíru, což může být nepostradatelná zkušenost v případě, že se objeví planetka, která by se měla srazit s naší planetou. Mise astronautů k této planetce by mohla proběhnout někdy v roce 2025, dost možná by se tak ale mohlo stát i o několik let dříve. Díky prakticky nulové gravitaci, je přistání na malé planetce výrazně jednodušší než přistání na jakékoliv planetě nebo Měsíci. Planetka by tedy mohla být cílem jedné z prvních cest vesmírné lodi Orion, která se příští rok při prvním zkušebním letu podívá poprvé do vesmíru. Zatím je ale všechno ve fázi plánování. Navržený rozpočet pro NASA jde nyní na schválení do kongresu. Rozpočet pro NASA na fiskální rok 2014 (začíná v říjnu) je zhruba stejný jako ten pro předchozí rok (výdaje 17,7 miliard dolarů). Součástí tohoto rozpočtu jsou mimo jiné finance na vývoj raket a vesmírných lodí (2,7 miliardy $), planetární výzkum (1,2 miliardy $), vývoj soukromých vesmírných lodí (822 milionů $) nebo třeba teleskop Jamese Webba (658 milionů $). Plán na cestu astronautů k planetce je součástí vesmírného programu prezidenta Obamy, který volá po konstrukci rakety SLS a vesmírné lodi Orion pro průzkum vesmíru za oběžnou drahou Země. S funkční lodí Orion by se podle jeho plánu měla posádka vydat do roku 2025 k planetce a po roce 2030 k Marsu.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie
Lety do vesmíru

Problém na Starlineru je zřejmě větší než se myslelo, ruší se i středeční let

Společnost Boeing plánovala na minulý čtvrtek opakování testovacího letu OFT (Orbital Flight Test) se svou vlastní vesmírnou lodí CST-100 Starliner. Let ale nakonec neproběhnul, kvůli problémům na stanici způsobeným nově příchozím ruským modulem Nauka. Nově vyvinutá kapsle při této misi poletí (zatím ještě bez posádky) k Mezinárodní vesmírné stanici. Při předchozím testu na konci roku 2019 se Starliner sice dostal do na oběžnou dráhu, ale chyba palubního počítače zabránila dokončení mise a loď předčasně přistála na Zemi.

celý článek

Příprava prvního orbitálního letu Starship: Booster B4 je připraven na testování

Po úspěšném testovacím letu (a přistání) prototypu SN15 začátkem května nebylo nějakou dobu zřejmé, jaké budou následující kroky SpaceX při vývoji nové vesmírné lodě a rakety Starship. Vše nasvědčuje tomu, že prototyp Starship SN15 už nebude pro testovací lety vůbec použit. Naopak prototyp SN16 by mohl podstoupit hypersonický test. SpaceX se nyní každopádně soustředí na testovací let prototypu Starship SN20, při kterém poprvé zamíří na oběžnou dráhu.

celý článek

NASA vybrala vesmírnou loď Starship pro dopravu astronautů na povrch Měsíce, Blue Origin má protinávrh

NASA v pátek zveřejnila, že při misích Artemis budou astronauti létat na povrch Měsíce ve vesmírné lodi Starship od SpaceX. Doposud se programu Human Landing System (HLS) účastnily kromě SpaceX také společnosti Blue Origin společně s Lockheed Martin a Northrop Grumman a Dynetics. NASA nyní bude ve vývoji pokračovat pouze se společností SpaceX, které udělí kontrakt za 2,9 miliardy dolarů.

celý článek

NASA hledá loď, která bude vozit posádku na Měsíc po misi Artemis 3

Po tom, co americká vesmírná agentura vybrala Starship pro první přistání na Měsíci od misí Apollo, se nyní chystá vybrat vesmírnou od pro další mise. První výběr byl sice napaden neúspěšnými účastníky u soudu (Dynetics a Blue Origin), ti však mají nyní šanci uspět v dalším kole. NASA tak zároveň potvrzuje plány na pokračování lunárních misí po Artemis 3.

celý článek

Smlouvu Artemis nastavující pravidla mezinárodní spolupráce ve vesmíru už podepsalo 12 zemí

Mezinárodní spolupráce při průzkumu Měsíce a hlouběji ve vesmíru se dnes posunula o kus dál díky smlouvě Artemis (Artemis Accords). Signatáři této dohody jsou kromě NASA, dalších 11 vesmírných agentur, které se budou na programu Artemis nějakým způsobem podílet. Smlouva samotná definuje základní přístup k průzkumu vesmíru, ke kterému se tyto agentury zavazují.

celý článek

Starship SN16 by mohla letět výš než do 10 kilometrů, znovu by také mohl letět prototyp SN15

Nový prototyp vesmírné lodi Starship už je téměř připravený pro další testovací let. SN16 se sice zatím pořád ještě ukrývá v hale, do týdne by ale mohl hotový stát na startovací rampě. Po úspěšném letu SN15 nicméně stojí před SpaceX otázka, zda použitý prototyp poletí znovu, aby se vyzkoušela opakovaná použitelnost Starship.

celý článek

Japonský dobrodruh, který plánuje letět se SpaceX k Měsíci, se domluvil také s Ruskem na návštěvě ISS, a to ještě letos

Japonský miliardář Yusaku Maezawa loni oznámil svou dohodu se SpaceX na misi dearMoon. On a dalších 8 civilistů při této misi obletí v roce 2023 Měsíc ve vesmírné lodi Starship. Podle ruské vesmírné agentury Roskosmos se domluvil také s nimi na letu k ISS, a ten by měl proběhnout ještě letos. Půjde tak zřejmě o první komerční misi, která otevře bránu civilistům ve vesmíru. Plánovány jsou totiž už ted nejméně dvě další turistické mise.

celý článek