Japonsko úspěšně otestovalo moderní raketu a vypustilo na oběžnou dráhu unikátní teleskop

V sobotu poprvé vyletěla do vesmíru nová high-tech raketa Epsilon z japonského ostrova Kjúšú. Jejím nákladem je malý teleskop, který bude mít za úkol zkoumat po dobu jednoho roku atmosféry Venuše, Marsu a Jupitera v ultrafialovém světle. Nová lehká raketa využívá automatických procesů palubního počítače ke snížení nákladů na lety do vesmíru.

Magnetické pole planet

Magnetické pole planet V případě Země je magnetické pole generováno roztaveným rotujícím jádrem, je poměrně silné a dobře chrání planetu planetu před slunečními větry. Naproti tomu u Venuše (nahoře) je magnetické pole pouze indukované a vytváří za planetou magnetický ocas. V tomto regionu dochází k podobným jevům jako u Země, jsou však několikrát menší díky nižší intenzitě magnetického pole.

Raketa Epsilon
Třístupňová raketa Epsilon (dříve označovaná jako Advanced Solid Rocket) je nástupcem robustnějších raket M-V, které byly v roce 2006 vyřazeny z provozu. Oproti svému předchůdci má poloviční náklady na start (38 milionů dolarů) a potřebuje k obsluze při startu pouhých 8 lidí (raketa M-V potřebovala 150 lidí). Takto výrazné snížení nákladů i potřebného personálu bylo umožněné novým AI, které samo kontroluje stav rakety před startem a upozorňuje na případné problémy s raketou.
  • Nosnost: 1200 kg (oběžná dráha nižší jak 500 km) - 450 kg (vyšší oběžná dráha)
  • Rozměry: 2,5 metru v průměru, 24,4 metrů na výšku)
  • Váha: 91 tun
Teleskop Hisaki
Po asi hodině letu se od rakety ve výšce 1100 kilometrů oddělil její vědecký náklad - ultrafialový teleskop Hisaki (označovaný také jako SPRINT-A, Spectroscopic Planet Observatory for Recognition of Interaction of Atmosphere). Družice o váze 340 kilogramů je vybavena spektrografem, který analyzuje ultrafialovou část elektromagnetického spektra a bude pozorovat magnetosféry a atmosféry planet ve sluneční soustavě. Ultrafialové záření je možné zkoumat pouze z oběžné dráhy, protože atmosféra Země jej nepropustí k povrchu. Teleskop Hisaki bude moci díky svému vybavení pozorovat interakci slunečních větrů jednak s atmosférami planet, které nemají příliš silné magnetické pole - Venuše a Mars, a také s těmi, které mají masivní magnetosféru - Jupiter.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Japonsko