do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Japonsko se za dva roky chystá k měsíci Marsu, poveze i německý rover

Japonsko plánuje na rok 2024 misi MMX k Phobosu, většímu ze dvou měsíců planety Mars. Japonská a německá vesmírná agentura se nyní domluvily na spolupráci. Německo pro misi dodá malý rover, který bude vypuštěn na povrch Phobosu. Japonská sonda při misi posbírá vzorky hornin a dopraví je na Zemi k analýze. Německý rover na Phobosu zůstane.

MiseStartStatus
missions icon MMX 08 / 2024 Plánovaná


Plánovaný rover má mít asi 25 kilogramů a na povrch bude vypuštěn z výšky asi 50 metrů. Malému průzkumníku by se však nemělo nic stát, protože Phobos má asi tisíckrát slabší gravitaci než Země.

JAXA není ve sběru vzorků ve vesmíru žádným nováčkem, na Zemi už přivezla materiál z planetky Itokawa a Ryugu. Z Phobosu nicméně plánuje dovézt až 100x více materiálu než z Ryugu. Přílet sondy zpět na Zemi je plánován na rok 2029

Horniny z Marsu

Pokud se mise podaří podle aktuálních plánů, přiveze Japonsko materiál od Marsu dříve než NASA s ESA nebo Čína. Americká a evropská vesmírná agentura plánují misi výrazně komplexnější - místo měsíce s velmi nízkou gravitací mají v plánu získat vzorky hornin přímo z povrchu planety. To však vyžaduje několik samostatných vesmírných sond, včetně několika helikoptér. Horniny, které dnes sbírá rover Perseverance, by se na Zemi měly dostat v roce 2033. Plány dovézt z Marsu horniny má také čínská vesmírná agentura, její sonda by se měla vrátit v roce 2031.

Phobos

Phobos je větší a bližší ze dvou měsíců Marsu. Jeho rozměry jsou 27 x 22 x 18 kilometrů a obíhá ve výšce kolem 6 tisíc km od povrchu planety (to je nejblíž k planetě ze všech známých měsíců ve sluneční soustavě). Phobos má jeden z nejméně odrazivých povrchů ve sluneční soustavě, teploty se na něm pohybují mezi -112 a -4 °C.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

tag icon
Další články z kategorie
Mars
Načítám stránku...
x zrušit