do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Rover Perseverance sebral první vzorek hornin z nové kampaně v říční deltě kráteru Jezero

Rover Perseverance 30. března získal a uložil do svých útrob první vzorek z nejnovější fáze jeho vědecké mise. S každou fází mise NASA zkoumá novou oblast s odlišnou geologií. V nově začaté fázi nyní rover studuje horní část vyschlé říční delty v kráteru Jezero. Rover už získal celkem 19 vědeckých vzorků. Nedávno uložil 10 záložních trubic, které nyní čekají na vyzvednutí a dopravu na Zemi prostřednictvím míse Mars Sample Return.

MiseStartStatus
missions icon Perseverance 30. 7. 2020 Probíhá


Vědci chtějí vzorky Marsu studovat pomocí výkonného laboratorního vybavení na Zemi, které jim umožní detailnější analýzu. Jejich cílem je zejména hledání známek dávného mikrobiálního života a lepší porozumění vodnímu cyklu, který tvořil povrch a vnitřek Marsu.

Poslední vzorek, jehož zdrojem je kámen označovaný vědeckým týmem Berea, je celkem 16. vzorkem, který pochází z jádra kamene (mezi další zdroje patří regolit a atmosféra). Tým vědců věří, že kámen Berea vznikl z usazenin, které byly starodávnou řekou nanášeny do delty v kráteru. To by znamenalo, že materiál by mohl pocházet z oblasti mimo hranice kráteru Jezero, a to je jeden z důvodů, proč tým kamenný materiál považuje za slibný.

Druhým důvodem je, že kámen je podle prvotní analýzy roverem bohatý na uhličitany. Uhličitanové horniny na Zemi mohou být vhodné pro uchovávání fosilií živých organismů. Pokud by byly biosignatury přítomny v této části kráteru Jezero, mohl by to být právě tento kámen, který by mohl uchovávat jejich tajemství.

Perseverance bude dále pokračovat v pohybu na sedimentárním vějíři kráteru Jezero směrem k další zatáčce v suchém říčním korytu na místo, které vědecký tým nazývá Castell Henllys.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

Načítám stránku...
x zrušit