do not follow here
Teleskopy < LIVING fUTURE

Největší rentgenová observatoř ve vesmíru ATHENA se prodražuje, ESA zvažuje její osekání

V roce 2014 vybrala ESA misi ATHENA mezi tři hlavní vědecké mise pro další desetiletí. ATHENA (Advanced Telescope for High ENergy Astrophysics) bude sestávat ze dvou velkých teleskopů a jejím místem operací bude lagrangeův bod L2 systému Země-Slunce, ze kterého lze bez rušení pozorovat hluboký vesmír. Aktuálně je start mise ATHENA plánovaný v roce 2035.

MiseStartStatus
missions icon ATHENA 2035 Plánovaná


Aktuálně

18:59
06.08.
Evropská vesmírná agentura zvažuje omezení funkcí teleskopu ATHENA a jeho vědeckého přínosu, aby bylo možné se vejít do stanoveného rozpočtu. Náklady na misi totiž neustále narůstají - z původních 1,05 miliard euro (1,17 v dnešních cenách) na 1,9 miliard euro letos v květnu.
Předmětem pozorování rentgenové observatoře ATHENA budou supermasivní černé díry a jiné extrémně horké a energetické objekty. Zaměří se tedy na opačnou část elektromagnetického spektra oproti například teleskopu Jamese Webba. 

Hlavním úkolem mise je mapování těch největších struktur pozorovaných ve vesmíru a průzkum supermasivních černých děr. Právě k tomu je nutný citlivý rentgenový teleskop ve vesmíru.

Více o misi ATHENA

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Teleskopy

tag icon
Další články z kategorie
Teleskopy
Načítám stránku...
x zrušit