Nečekané překvapení: kometa, ke které se blíží sonda Rosetta, má dvě jádra

Jak se vesmírná sonda Rosetta přibližuje ke svému cíli, kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko, pořizuje stále detailnější snímky. Na těch posledních se z původně zamýšlených povrchových útvarů vynořilo dvojité jádro. Jde o tzv. "kontaktní dvojici" podle všeho se totiž dvě hlavní části jádra komety dotýkají, než že by kolem sebe vzájemně obíhala. Snímky, ze kterých je dvojitost komety patrná, byly pořízeny minulý pátek. Před vědci z ESA je nyní několik těžkých úkolů, mezi nimi také, na kterou z částí jádra vyšlou přistávací modul Philae?

Kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko, dvojité jádro

Kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko, dvojité jádro Snímky komety 67P/Churyumov-Gerasimenko pořízené 11. července přibližující se evropskou sondou Rosetta. Podle těchto snímků vědci poprvé uviděli dvojité jádro komety.Dvojité jádro komety je pro vědce překvapením. Zatím není zřejmé jak mohla taková kometa vzniknout, mohla se rozpadnout a jednotlivé kusy zůstaly ve vzájemné blízkosti, mohlo však také dojít ke spojení dvou různých objektů do jednoho. Původ komety a její strukturu bude Rosetta zkoumat, nejen z oběžné dráhy, ale také s pomocí přistávacího modulu, který by měl na povrch dosednout už letos na podzim. 

Dvojice těles putující vesmírem společně nejsou nijak výjimečné, naopak: dvoj- nebo dokonce trojhvězdy jsou velmi častým jevem. Podobně už astronomové našli také dvojité asteroidy spojené gravitací do jednoho bloku. U komet jde však o první takový případ a mise Rosetta tak další z prvenství, které tuto evropskou misi doprovází.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Rosetta