Evropské experimentální návratové plavidlo IXV je připraveno na svou cestu do vesmíru a zpátky

Na listopad tohoto roku je plánována evropská mise IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), která otestuje evropské technologie pro cestu z vesmíru zpátky na Zemi. Nepilotované experimentální plavidlo vynese do vesmíru evropská raketa Vega z jihoamerického kosmodromu Kourou. Mise je součástí snahy evropské agentury vyvinout technologie, které by umožnily bezpečný transport materiálu z oběžné dráhy na Zemi.

IXV / Space Rider

IXV / Space Rider (Intermediate eXperimental Vehicle) je testovací plavidlo Evropské vesmírné agentury, na jehož základě chce ESA vyvinout automatickou nákladní loď.Evropská vesmírná agentura nikdy nedisponovala plavidlem, které by vyneslo posádku astronautů na oběžnou dráhu, návrat z vesmíru do atmosféry tak vlastně nebyl potřeba. Zvládnout sestup z oběžné dráhy není ale nutností pouze pro pilotované mise, stále větší pronikání robotických zařízení do vesmíru dnes dokáže lidskou posádku do velké míry nahradit. ESA však stále nemá technologií, která by jí umožnila provést ve vesmíru experiment a jeho výsledky potom poslat na Zemi. Stejně tak vychází na prázdno jakákoliv snaha o získání vzorků z Měsíce, Marsu nebo jiného nebeského objektu v okolí Země.

Odpovědí na tyto nedostatky je program IXV, na kterém ESA spolupracuje s italskou společností Thales Alenia Space. S nadcházející finální misí evropského nákladního plavidla ATV se tak naskýtá otázka, jaký bude další směr, kterým se ESA vydá? Prozatím je zřejmá pouze společná mise s NASA a vyvíjenou vesmírnou lodí Orion, ESA ale zvažuje i jiné varianty, mezi nimi spojení IXV a ATV do jednoho modulu, který by zvládl přežít vstup do atmosféry, nebo rovnou pilotované ATV se schopností průletu atmosférou.

Raketa Vega vynese IXV do výšky 450 kilometrů (zhruba stejně vysoko obíhá Mezinárodní vesmírná stanice) odkud se snese zpět k Zemi. Za pomoci 300 senzorů budou při cestě do vesmíru i sestupu atmosférou snímána data a pozorováno chování plavidla. To se nakonec snese pomocí padáků do Pacifického oceánu, kde bude vyloveno a převezeno lodí zpátky do Evropy na důkladný rozbor.

Vlastnosti IXV
  • Maximální výška trajektorie: 450 kilometrů
  • Hmotnost: 1800 kg
  • Délka: 5 m
  • Rozpětí křídel: 2,2 m
  • maximální rychlost: 27 000 km/h
  • Celková cena projektu: 150 milionů €
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Space Rider (IXV)

Na setkání ministrů členských zemí ESA byl schválen rekordní rozpočet

29. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Na setkání ministrů členských zemí ESA byl schválen rekordní rozpočetNa čtvrtečním ministerském zasedání Evropské vesmírné agentury ESA ve španělské Seville byl schválen rekordní rozpočet. Na příští tři roky tak má ESA k dispozici 12,5 miliard euro a dalších 1,9 miliard na roky následující. Největšími přispivateli jsou Německo, Francie, Itálie a Velká Británie. Za tyto peníze hodlá agentura realizovat několik astrofyzikálních misí a také podpořit americký lunární program Artemis.

celý článek

Vývoj evropské automatické lodi Space Rider spěje úspěšně k první misi v roce 2022

7. 6. 2019 (novější než zobrazený článek)

Vývoj evropské automatické lodi Space Rider spěje úspěšně k první misi v roce 2022Space Rider je automatická vesmírná loď vyvíjená evropskou vesmírnou agenturou. Nebude však sloužit pro dopravu nákladu na ISS jako už nepoužívaná ATV, bude létat na oběžnou dráhu s experimenty na palubě a následně se s nimi vracet na povrch Země. V uplynulých týdnech prošel schválením předběžný návrh celého systému lodi a ke konci tohoto roku by mělo dojít k jeho finálnímu ověření, po kterém bude následovat už samotná stavba prvního prototypu, který poletí do vesmíru.

celý článek

Evropská vesmírná agentura úspěšně otestovala experimentální návratový modul IXV

13. 2. 2015 (novější než zobrazený článek)

Evropská vesmírná agentura úspěšně otestovala experimentální návratový modul IXVESA (European Space Agency) ve středu vypustila raketu Vega s experimentálním modulem IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), který slouží pro otestování nových technologií pro návrat z vesmíru do atmosféry Země. Evropa zatím nedisponuje technologií, která by umožnila návrat astronautů nebo experimentů zpátky na Zemi a snaží se to změnit právě tímto programem. Po startu v odpoledních hodinách našeho času vystoupalo IXV až do výše 412 kilometrů, aby se odtud vrátilo s vysokou rychlostí zpátky do atmosféry planety. Dvě hodiny po startu přistálo IXV úspěšně v Pacifickém oceánu nedaleko Galapág.

celý článek

ESA se chystá na únorový start rakety Vega s experimentálním návratovým modulem IXV

21. 1. 2015 (novější než zobrazený článek)

ESA se chystá na únorový start rakety Vega s experimentálním návratovým modulem IXVDlouho odkládaná mise IXV je aktuálně plánovaná na 11. února, kdy by měla z kosmodromu Kourou vyletět raketa Vega s IXV (Intermediate eXperimental Vehicle). Původní start byl 23. října loňského roku odložen, aby byl prostor na provedení dalších analýz a zajištění úspěchu této experimentální mise. Mise IXV bude trvat 100 minut od zážehu po dopad do moře. Dvoutunový modul o velikosti auta bude raketou Vega vynesen do výšky 320 kilometrů, a následně ještě vyšplhá o dalších 100 kilometrů výš, to už je výška srovnatelná s oběžnou dráhou ISS.

celý článek

ESA v roce 2014 vyzkouší svůj návratový modul IXV, na nové raketě Vega

21. 12. 2011

ESA v roce 2014 vyzkouší svůj návratový modul IXV, na nové raketě VegaNová evropská raketa Vega se pomalu dostává do startovacích plánů z latinskoamerického kosmodromu Kourou. Svým prvním startem příští rok na konci ledna se lehká raketa Vega zařadí mezi střední Sojuz a těžkou Ariane 5, které už z kosmodromu Kourou startují.

celý článek

ESA v létě rozhodne o konstrukci prototypu návratového modulu IXV

15. 6. 2011

ESA v létě rozhodne o konstrukci prototypu návratového modulu IXVIXV (Intermediate eXperimental Vehicle) je programem ESA, jehož cílem je navrhnout nový dopravní prostředek do vesmíru, který by měl mimojiné sloužit k dopravě lidské posádky do vesmíru. Podle Giorgio Tumina, projektového manažera mise, bude modul vynesen evropskou raketou Vega do vesmíru, poté se vrátí podobně jako raketoplán do zemské atmosféry a nakonec přistane za pomocí padáků do oceánu.

celý článek