do not follow here
Měsíc < LIVING fUTURE

Lunární sonda LRO vidí různé lávové útvary na povrchu Měsíce

Od roku 2009 pozorovala vesmírná sonda LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) přes dvě stovky podivných děr na Měsíci. Tyto prohlubně byly zřejmě vytvořeny tekoucí lávou, která je vyhloubila a posléze ustoupila, aby je zanechala prázdné. Díry viditelné z oběžné dráhy mohou být napojeny na rozsáhlé systémy lávových tunelů podobně jako je tomu na Zemi na několika místech. Vědci v těchto útvarech vidí potenciál pro kolonizaci, pod povrchem Měsíce by totiž byli kolonisté chráněni před nebezpečím, které číhá pod širou oblohou.



Samozřejmě jde o vzdálenou budoucnost, experti se ale shodnou na tom, že pod povrchem by se kolonisté nemuseli obávat mikrometeoritů nebo silného kosmického záření. Některé nalezené díry 
dosahují velikosti až stovek metrů v průměru a prostor, který se za nimi ukrývá může být ještě mnohem větší. 

Tyto útvary byly zachyceny už dříve, zejména tři za pomoci japonské sondy Kaguya. Sonda LRO jich už našla mnohem víc, jejich velikosti se liší, od několika metrů až po 900 metrů u největšího z nich. Při objevování pomohl algoritmus, který podle kontrastu hledal díry v povrchu na už zachycených snímcích.

Útvary zřejmě vznikly kolapsem stropu do prázdného prostoru, který vznikl sopečnou činností. Dnes už podobné aktivity na Měsíci nejsou, kanály a další geologické jevy tak zřejmě vznikly dříve, kdy sopky na Měsíci nebyly ničím neobvyklým.


Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Měsíc

tag icon
Další články z kategorie
Měsíc
Načítám stránku...
x zrušit