do not follow here
Čína < LIVING fUTURE

Čínský lunární rover Yutu byl zřejmě poškozen srážkou s kameny, přesto je stále částečně funkční

Podle designéra prvního čínského robotického vozítka, které opustilo Zemi, byl rover Yutu (Jade Rabbit, Nefritový králík) poničen při srážce s kameny, kterých je na místě přistání více, než se původně předpokládalo. Přesto je stále funkční, alespoň částečně, navzdory tomu, že se v lednu na několik dní úplně odmlčel, když vstoupil do hibernačního módu, médiím sdělila to čínská vesmírná agentura (CNSA) v pondělí.



Rover Yutu přistál na měsíci loni v prosinci a jeho mise měla podle plánů trvat 3 měsíce. V lednu se ale před příchodem jeho první lunární noci objevili mechanické problémy. Svou energii získává rover Yutu ze solárních panelů, a tak vždy při lunární noci, která trvá 14 dní, vstoupí do hibernace a odmlčí se. Při lednové lunární noci však došlo k mechanické poruše a solární panely nemohly být složeny, aby tepelně izolovaly tělo zařízení. 

Čínští vědci doposud přičítali problémy s koly vozítka nízkým teplotám, které na povrchu Měsíce panují. Jeden z designérů roveru, Čang Jü-chua, ale prohlásil, že se s kolegy shodli na tom, že poškození zřejmě přišlo spíše po kolizi s větším kamenem. Některé přístroje ale podle CNSA stále fungují a vozítko na Zemi posílá cenné údaje.

Čína ale nespí a plánuje další vesmírné mise. Následovníkem by měla být mise Change 4, která rovněž dopraví robotické vozítko na Měsíc, tato mise by se měla uskutečnit už příští rok. Třetím, finálním, přistáním na Měsíci v rámci programu Change je Change 5, která by měla za pomoci automatické sondy poslat vzorky měsíčních hornin zpátky na Zemi.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Čína

Načítám stránku...
x zrušit