Americká armáda detonovala experimentální hypersonickou zbraň pouhé vteřiny po odpalu

Advanced Hypersonic Weapon (AHW) je experimentální zbraň, která by měla být schopna zasáhnout kdekoliv na Zemi během pouhé hodiny. Má toho dosáhnout tak, že nejprve vyletí na hranici vesmíru, odkud řízeně vstoupí do atmosféry, kde nabere několikanásobku rychlosti zvuku. Následný dopad na určené místo je pak ničivý i bez explozivní hlavice. Anomálie při pondělním testu na Aljašce však přinutila experiment přerušit řízenou explozí.

HTV-2 Falcon

HTV-2 Falcon hypersonický nepilotovaný prototyp letounu, který by měl dosahovat rychlosti až 20 mach.Hypersonické zbraně vyvíjí Spojené státy americké posledních několik let se střídavými výsledky. Kromě AHW testuje také střelu HTV-2 Falcon a X-51A Waverider, které mají mírně odlišné parametry (HTV-2 má být schopna dosáhnout až 20 machů). Problémy se ale objevují u obou prototypů, testy často končí jejich zmizením, kdy zřejmě dopadnou do moře a je složité je lokalizovat, druhým neúspěchem potom bývá právě řízené exploze. Vývoj hypersonických zbraní je součástí programu Prompt Global Strike, který má USA umožnit zasáhnout do hodiny kdekoliv na planetě.

Hypersonické střely vyvíjí kromě USA také Rusko a Čína, u těch ale není stav technologie úplně zřejmý kvůli tajnosti jejich programů. Princip je ale vždy stejný, za pomoci rakety je střela dopravena na oběžnou dráhu, tady se zaměří na svůj cíl na povrchu Země a zamíří k němu. Pouhou gravitací je střela neustále urychlována až nabere rychlosti blížící se nebo překračující pětinásobek rychlosti zvuku. V této rychlosti střela nepotřebuje žádnou explodující hlavici, samotná kinetická energie dokáže zcela eliminovat svůj cíl.

K pondělnímu testu na základně Kodiak Launch Complex na Aljašce nevydal Pentagon, který program zastřešuje, příliš informací. Podle představitele amerického ministerstva obrany byla střela zničena čtyři sekundy po startu, aby byla ochráněna civilní populace. Očití svědkové uvádějí, že raketa, která měla AHW vynést na oběžnou dráhu, se krátce po startu otočila nosem dolů a při kontaktu se zemí explodovala, tyto informace ale nejsou potvrzeny.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Hypersonický let