Americká armáda detonovala experimentální hypersonickou zbraň pouhé vteřiny po odpalu
Advanced Hypersonic Weapon (AHW) je experimentální zbraň, která by měla být schopna zasáhnout kdekoliv na Zemi během pouhé hodiny. Má toho dosáhnout tak, že nejprve vyletí na hranici vesmíru, odkud řízeně vstoupí do atmosféry, kde nabere několikanásobku rychlosti zvuku. Následný dopad na určené místo je pak ničivý i bez explozivní hlavice. Anomálie při pondělním testu na Aljašce však přinutila experiment přerušit řízenou explozí.

HTV-2 Falcon hypersonický nepilotovaný prototyp letounu, který by měl dosahovat rychlosti až 20 mach.
Hypersonické zbraně vyvíjí Spojené státy americké posledních několik let se střídavými výsledky. Kromě AHW testuje také střelu HTV-2 Falcon a X-51A Waverider, které mají mírně odlišné parametry (HTV-2 má být schopna dosáhnout až 20 machů). Problémy se ale objevují u obou prototypů, testy často končí jejich zmizením, kdy zřejmě dopadnou do moře a je složité je lokalizovat, druhým neúspěchem potom bývá právě řízené exploze. Vývoj hypersonických zbraní je součástí programu Prompt Global Strike, který má USA umožnit zasáhnout do hodiny kdekoliv na planetě. Hypersonické střely vyvíjí kromě USA také Rusko a Čína, u těch ale není stav technologie úplně zřejmý kvůli tajnosti jejich programů. Princip je ale vždy stejný, za pomoci rakety je střela dopravena na oběžnou dráhu, tady se zaměří na svůj cíl na povrchu Země a zamíří k němu. Pouhou gravitací je střela neustále urychlována až nabere rychlosti blížící se nebo překračující pětinásobek rychlosti zvuku. V této rychlosti střela nepotřebuje žádnou explodující hlavici, samotná kinetická energie dokáže zcela eliminovat svůj cíl. K pondělnímu testu na základně Kodiak Launch Complex na Aljašce nevydal Pentagon, který program zastřešuje, příliš informací. Podle představitele amerického ministerstva obrany byla střela zničena čtyři sekundy po startu, aby byla ochráněna civilní populace. Očití svědkové uvádějí, že raketa, která měla AHW vynést na oběžnou dráhu, se krátce po startu otočila nosem dolů a při kontaktu se zemí explodovala, tyto informace ale nejsou potvrzeny.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie Hypersonický let
Společnost Stratolaunch chce vyvinout nová hypersonická letadla, a také raketoplán
Stratolaunch plánuje v následujících letech vyvinout malé hypersonické letadlo Talon-A, které má sloužit pro testování nových technologií. Kromě toho obsahují plány společnosti také větší hypersonické letadlo a další letadlo, které bude létat až na oběžnou dráhu.
celý článekČína chce vyslat do vesmíru okřídlený raketoplán s lidmi v roce 2020
A nepůjde jen tak o ledajaké vesmírné letadlo, čínský raketoplán má vzlétat z rampy, přistávat na rampě, bude znovupoužitelný a kromě nákladu bude moci vézt i lidskou posádku. Taková kombinace by znamenala, že Čína přebírá technologické prvenství ve vesmírné dopravě a přeskakuje ostatní velmoci jako USA nebo Rusko. Podle vyjádření státem vlastněné společnosti, která raketoplán vyvíjí, tamní konstruktéři udělali významné pokroky a první start by měl proběhnout už v roce 2020.
celý článekExperimentální let hypersonického letounu X-51A skončil nezdarem po pár sekundách
Americké letectvo (USAF) ve středu 15. srpna provedlo testovací let na dálku řízeného nadzvukového letounu X-51A Waverider. Cílem letu bylo testování scramjetového motoru, který měl letoun dostat až na šestinásobek rychlosti zvuku. Test však skončil poruchou na zařízení a skončil po pouhých 16 sekundách letu.
celý článekAmerická armáda úspěšně vyzkoušela hypersonickou střelu AHW
Armáda Spojených států provedla ve čtvrtek 17. listopadu úspěšný test své nové hypersonické zbraně nazvané AHW (Advanced Hypersonic Weapon). Tato na dálku řízená střela je rychlejší než zvuk a dává Spojeným státům možnost zasáhnout na kterémkoliv místě na Zemi do jedné hodiny.
celý článekScramspace příští rok při testu prověří revoluční technologii scramjet pro lety do vesmíru
Tým mladých australských vědců z University of Queensland (UQ) staví hypersonické letadlo, které by v budoucnosti mělo s pomocí technologie scramjet (supersonic combusting ramjet) létat do vesmíru. První testovací let proběhne už koncem příštího roku v jižní Austrálii. 1,8 metrů dlouhý projektyl bude dvěma raketami vynesen do výšky 340 kilometrů, po oddělení od raket bude gravitací urychlen na mach 8 a mezi 32 a 25 kilometry budou prováděna měření a sledováno chování projektylu.
celý článekAmerickému letectvu se při testu ztratil prototyp hypersonického letounu HTV-2 Falcon
Už druhý test hypersonického bombardéru HTV-2 (Hypersonic Technology Vehicle) Falcon, který vyvíjí americká DARPA společně s letectvem Spojených států (USAF), se nezdařil a došlo ke ztrátě kontroly. Jde už o druhý nevydařený test této technologie za poslední dva roky.
celý článekVyvíjená hypersonická letadla, se stanou nástupci Concordu, ještě si na ně ale počkáme
Soukromé společnosti i vládní instituce po celém světě zkoumají jak urychlit dopravu osob po zeměkouli. Od dob francouzsko-anglických Concordů, které ukončily své lety v roce 2003, nelétá žádný nadzvukový letoun na pravidelných linkách nikde na světě. Kromě Concordu vyráběli také sověti vlastní nadzvukový letoun Tupolev 144, náklady na výrobu i provoz ale byly příliš vysoké. Obě letadla využívala proudových motorů a dosahovala dvojnásobku rychlosti zvuku (mach 2).
celý článek