NASA vybrala dvě společnosti, které budou dopravovat astronauty na orbitální stanici

Od roku 2011, kdy dosloužil poslední raketoplán, nedokáží USA dopravit posádku do vesmíru a musí tak spolupracovat s Rusy a létat Sojuzy z Bajkonuru. To se ale brzy změní, NASA totiž posledních pět let dotuje z programu CCDev soukromé společnosti, které vyvíjí nové dopravní prostředky na oběžnou dráhu. Z původní pětice se do finále dostaly dvě firmy - SpaceX, která už dopravuje na ISS náklad prostřednictvím své lodi Dragon a Boeing, který vyvíjí loď CST-100. Během dvou let by měly začít lety s posádkou na nízkou oběžnou dráhu, zejména k ISS.

Dragon 1

Dragon 1 První verze automatické vesmírné lodi společnosti SpaceX. Sloužila k zásobování Mezinárodní vesmírné stanice, v roce 2020 bude nahrazena vylepšenou verzí Dragon 2.



V roce 2010 NASA odstartovala program CCDev (Commercial Crew Development), jehož prostřednictvím dotovala společnosti, které měly vyvíjet vesmírné technologie s cílem postavit úplně nové vesmírné lodě, které by dopravovaly astronauty do vesmíru. Mezi vybrané firmy patřily Blue Origin, Boeing, Sierra Nevada, United Launch Alliance a Paragon Space Development Corporation. 

V následujících fázích se připojila také firma SpaceX, která se již účastnila podobného programu NASA pro dopravu nákladu na oběžnou dráhu. Z dřívější pětice potom postupovaly do dalších kol Boeing a Sierra Nevada, které byly s vývojem svých vesmírných lodí nejdál. Dnes se program dostal do fáze CCtCap (Commercial Crew Transportation Capability), ve hře už jsou pouze dvě společnosti SpaceX a Boeing, každá z nich se může těšit na tučnou miliardovou částku.

SpaceX dostane od NASA 2,6 miliardy a Boeing 4,2 miliardy dolarů. Součástí kontraktu je, že společnosti musí provést alespoň jeden let s posádkou k ISS a u ní zakotvit. NASA počítá s tím, že v roce 2017 by mohli zase začít létat astronauti z americké půdy do vesmíru.



SpaceX - Crew Dragon
SpaceX připravuje novou verzi vesmírné lodi Dragon, která nese nově označení Crew Dragon (dříve byla verze pro posádku označována jako Dragon Version 2 nebo Dragon V2 nebo také DragonRider). Crew Dragon bude létat s raketou Falcon 9, pojme sedmičlennou posádku a i když bude moci přistát prakticky kdekoliv, bude se za pomoci trysek vracet vždy na stejné místo. Parametry Crew Dragonu:
  • posádka: 7 osob
  • délka: 6,1 metrů
  • doba na oběžné dráze: až dva roky
Boeing - CST-100
CST-100 (Crew Space Transportation) je vesmírná loď, kterou vyvíjí společnost Boeing. I ta bude moci vynést na nízkou oběžnou dráhu sedm astronautů, zřejmě za pomoci rakety Atlas V ale bude kampatibilní i s jinými raketami, například Falcon 9. Parametry CST-100:
  • posádka: 7 osob
  • délka: 5 metrů
  • doba na oběžné dráze: 210 dní
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Lety do vesmíru

Nová verze nákladní lodi Dragon poprvé přistála na Zemi, přivezla 2 tuny nákladu z vesmírné stanice

14. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

Nákladní loď Dragon ve čtvrtek brzy ráno úspěšně přistála v Mexickém zálivu. Na její palubě se nacházelo něco málo přes dvě tuny nákladu, který přivezla z Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Byla tak zakončena první mise nové verze této vesmírné lodi označované jako Dragon 2 nebo Cargo Dragon. Mise trvala 38 dní.

celý článek

Automatická nákladní loď Cygnus projde na oběžné dráze zkušebním ohněm

3. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

Aby vědci vyzkoušeli, jak se oheň chová ve vesmíru, provedou experiment v nákladním prostoru lodi Cygnus, která následně shoří v atmosféře. Loď aktuálně kotví u ISS, kam přiletěla v říjnu se zásobami pro posádku. Její odpojení od stanice a začátek prodloužené mise je plánován na 6. ledna.

celý článek

Součástí první pilotované mise Artemis k Měsíci bude Kanaďan

23. 12. 2020 (novější než zobrazený článek)

Součástí tříčlenné posádky, která v roce 2023 obletí Měsíc při misi Artemis-2, bude kromě tří amerických astronautů ještě jeden Kanaďan. Vyplývá to z dohody NASA a CSA (Canadian Space Agency) zveřejněné 16. prosince. Vybraný astronaut se stane prvním člověkem, který není ze Spojených států a přiblíží se k Měsíci.

Starship SN9 se posouvá na startovací rampu, naváže na úspěch explodovaného prototypu SN8

22. 12. 2020 (novější než zobrazený článek)

Nový prototyp vesmírné lodi Starship se chystá na startovací rampu v areálu Boca Chica v Texasu, kde SpaceX obří vesmírnou loď vyvíjí. Podobně jako její předchůdce SN8, má i SN9 letět do výšky 12,5 kilometru, tento testovací let by mohl proběhnout ještě letos. Následující testy by potom měly probíhat při letu do výšky mezi 15 a 20 kilometry.

celý článek

NASA a Boeing plánují druhý nepilotovaný let Starlineru na 29. března

17. 12. 2020 (novější než zobrazený článek)

Vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing zatím letěla na oběžnou dráhu jenom jednou. K ISS však oproti plánům nedoletěla, zabránila ji v tím chyba v palubním počítači. Tento testovací let nyní Boeing podstoupí ještě jednou, následovat by po něm měl další testovací let, tentokrát už s posádkou.

NASA upřesnila plány astronautů na Měsíci při misi Artemis-3 v roce 2024

9. 12. 2020 (novější než zobrazený článek)

Americká vesmírná agentura NASA upřesnila aktivity, které očekává od astronautů při misi Artemis-3 - první cesty lidí na povrch Měsíce po dlouhých desetiletích. Ta by měla nastat v 2024 a měla by na Zemi přivést 85 kilogramů hornin - při misích Apollo to bylo průměrně 64 kg. Dvojice astronautů v rámci mise Artemis-3 stráví na Měsíci maximálně 6,5 dne.

celý článek

Dragon se čtyřčlennou posádkou zakotvil u Mezinárodní vesmírné stanice

17. 11. 2020 (novější než zobrazený článek)

V pět hodin ráno našeho času se vesmírná loď Crew Dragon spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí.