do not follow here
Lety do vesmíru < LIVING fUTURE

NASA vybrala dvě společnosti, které budou dopravovat astronauty na orbitální stanici

Od roku 2011, kdy dosloužil poslední raketoplán, nedokáží USA dopravit posádku do vesmíru a musí tak spolupracovat s Rusy a létat Sojuzy z Bajkonuru. To se ale brzy změní, NASA totiž posledních pět let dotuje z programu CCDev soukromé společnosti, které vyvíjí nové dopravní prostředky na oběžnou dráhu. Z původní pětice se do finále dostaly dvě firmy - SpaceX, která už dopravuje na ISS náklad prostřednictvím své lodi Dragon a Boeing, který vyvíjí loď CST-100. Během dvou let by měly začít lety s posádkou na nízkou oběžnou dráhu, zejména k ISS.V roce 2010 NASA odstartovala program CCDev (Commercial Crew Development), jehož prostřednictvím dotovala společnosti, které měly vyvíjet vesmírné technologie s cílem postavit úplně nové vesmírné lodě, které by dopravovaly astronauty do vesmíru. Mezi vybrané firmy patřily Blue Origin, Boeing, Sierra Nevada, United Launch Alliance a Paragon Space Development Corporation. 

V následujících fázích se připojila také firma SpaceX, která se již účastnila podobného programu NASA pro dopravu nákladu na oběžnou dráhu. Z dřívější pětice potom postupovaly do dalších kol Boeing a Sierra Nevada, které byly s vývojem svých vesmírných lodí nejdál. Dnes se program dostal do fáze CCtCap (Commercial Crew Transportation Capability), ve hře už jsou pouze dvě společnosti SpaceX a Boeing, každá z nich se může těšit na tučnou miliardovou částku.

SpaceX dostane od NASA 2,6 miliardy a Boeing 4,2 miliardy dolarů. Součástí kontraktu je, že společnosti musí provést alespoň jeden let s posádkou k ISS a u ní zakotvit. NASA počítá s tím, že v roce 2017 by mohli zase začít létat astronauti z americké půdy do vesmíru.SpaceX - Crew Dragon
SpaceX připravuje novou verzi vesmírné lodi Dragon, která nese nově označení Crew Dragon (dříve byla verze pro posádku označována jako Dragon Version 2 nebo Dragon V2 nebo také DragonRider). Crew Dragon bude létat s raketou Falcon 9, pojme sedmičlennou posádku a i když bude moci přistát prakticky kdekoliv, bude se za pomoci trysek vracet vždy na stejné místo. Parametry Crew Dragonu:
  • posádka: 7 osob
  • délka: 6,1 metrů
  • doba na oběžné dráze: až dva roky
Boeing - CST-100
CST-100 (Crew Space Transportation) je vesmírná loď, kterou vyvíjí společnost Boeing. I ta bude moci vynést na nízkou oběžnou dráhu sedm astronautů, zřejmě za pomoci rakety Atlas V ale bude kampatibilní i s jinými raketami, například Falcon 9. Parametry CST-100:
  • posádka: 7 osob
  • délka: 5 metrů
  • doba na oběžné dráze: 210 dní

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Lety do vesmíru

tag icon
Další články z kategorie
Lety do vesmíru
Načítám stránku...
x zrušit