do not follow here
Japonsko < LIVING fUTURE

Stavební společnost Obayashi chce do roku 2050 postavit vesmírný výtah

Japonský stavební gigant Obayashi oznámil své plány postavit do roku 2050 první vesmírný výtah na světě. Realizaci tohoto technologicky velmi náročného konceptu mají umožňovat nanotechnologie, s jejichž pomocí lze vyrobit materiály až stokrát pevnější než ocel. Je však více než zřejmé, že jde o běh na dlouhou trať a pravděpodobně z velké části také marketingový tah jedné z pěti velkých stavebních společností v Japonsku. Vývoj nanomateriálů přesto pokračuje mílovými kroky a vidina levné dopravy na oběžnou dráhu prostřednictvím výtahu je snem mnoha lidí včetně expertů.Jak vesmírný výtah funguje?
Představte si malou planetku, která obíhá kolem Země. Z ní spustíte směrem k povrchu Země pevné lano tak, aby se dotýkal povrchu. Připevněte na něj kabinu, která se dokáže vyšplhat nahoru a máte vesmírný výtah. Alespoň v principu. Ještě nikdo nic podobného nepostavil, přesto, že nápady se objevují už od konce 19. století. S výše zmíněným konceptem ale přišel poprvé ruský inženýr Yuri Artsutanov v 50. letech 20. století. Plány společnosti Obayashi obsahují podobný vesmírný výtah, dosahoval by až 96 tisíc kilometrů do vesmíru (pro srovnání, ISS obíhá zhruba ve 400 kilometrech nad zemí a Měsíc obíhá Zemi ve vzdálenosti 380 tisíc kilometrů). Cesta do takové vzdálenosti v kabině, která by šplhala po výtahu do vesmíru, by trvala něco přes 7 dní. Lze si ale představit, že po cestě nahoru budou různé mezistanice, které budou mít za úkol mimo jiné vyvažovat orbitální výtah a eliminovat veškeré atmosférické jevy, které by narušovaly jeho stabilitu.
Materiály
Aby mohl vesmírný výtah fungovat, musí být postaven z nejmodernějších materiálů, často takových, které ještě ani nebyly vyvinuty. Jako nejslibnější se dnes jeví využití uhlíkových nanotrubic, které by mohly dosahovat dostatečné výdrže pro vesmírný výtah. Zatím se však vědcům podařilo vyrobit nanotrubičky dlouhé pouhých pár centimetrů.
Nekonečné možnosti výtahu
Až se jednou orbitální výtah stane splněným snem, doprava do vesmíru se rapidně zlevní. Dalším faktorem by mohl být také masivní přísun sluneční energie z vesmíru, solární panely mají totiž vyšší výkon vně zemské atmosféry. V neposlední řadě umožní výtah cestování lidí do vesmíru v mnohem větších číslech než dnes umožňují rakety. Kabina navrhovaná firmou Obayashi má mít místa pro 30 lidí, za 200 dolarů! Jen si představte obří orbitální hotel kousek od půl cesty na Měsíc, možná se ho za 40 let dočkáte.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Japonsko

Načítám stránku...
x zrušit