Stavební společnost Obayashi chce do roku 2050 postavit vesmírný výtah

Japonský stavební gigant Obayashi oznámil své plány postavit do roku 2050 první vesmírný výtah na světě. Realizaci tohoto technologicky velmi náročného konceptu mají umožňovat nanotechnologie, s jejichž pomocí lze vyrobit materiály až stokrát pevnější než ocel. Je však více než zřejmé, že jde o běh na dlouhou trať a pravděpodobně z velké části také marketingový tah jedné z pěti velkých stavebních společností v Japonsku. Vývoj nanomateriálů přesto pokračuje mílovými kroky a vidina levné dopravy na oběžnou dráhu prostřednictvím výtahu je snem mnoha lidí včetně expertů.

Vesmírný výtah

Vesmírný výtah Koncept vesmírného výtahu vyžaduje masivní orbitální stanici nebo planetku, která se nachází více než 30 tisíc kilometrů od povrchu. Toto těžiště musí obíhat Zemi stejně rychle jako je planetární rotace, aby bylo zajištěno, že kabel míří vždy na jedno místo na povrchu.Jak vesmírný výtah funguje?
Představte si malou planetku, která obíhá kolem Země. Z ní spustíte směrem k povrchu Země pevné lano tak, aby se dotýkal povrchu. Připevněte na něj kabinu, která se dokáže vyšplhat nahoru a máte vesmírný výtah. Alespoň v principu. Ještě nikdo nic podobného nepostavil, přesto, že nápady se objevují už od konce 19. století. S výše zmíněným konceptem ale přišel poprvé ruský inženýr Yuri Artsutanov v 50. letech 20. století. Plány společnosti Obayashi obsahují podobný vesmírný výtah, dosahoval by až 96 tisíc kilometrů do vesmíru (pro srovnání, ISS obíhá zhruba ve 400 kilometrech nad zemí a Měsíc obíhá Zemi ve vzdálenosti 380 tisíc kilometrů). Cesta do takové vzdálenosti v kabině, která by šplhala po výtahu do vesmíru, by trvala něco přes 7 dní. Lze si ale představit, že po cestě nahoru budou různé mezistanice, které budou mít za úkol mimo jiné vyvažovat orbitální výtah a eliminovat veškeré atmosférické jevy, které by narušovaly jeho stabilitu.
Materiály
Aby mohl vesmírný výtah fungovat, musí být postaven z nejmodernějších materiálů, často takových, které ještě ani nebyly vyvinuty. Jako nejslibnější se dnes jeví využití uhlíkových nanotrubic, které by mohly dosahovat dostatečné výdrže pro vesmírný výtah. Zatím se však vědcům podařilo vyrobit nanotrubičky dlouhé pouhých pár centimetrů.
Nekonečné možnosti výtahu
Až se jednou orbitální výtah stane splněným snem, doprava do vesmíru se rapidně zlevní. Dalším faktorem by mohl být také masivní přísun sluneční energie z vesmíru, solární panely mají totiž vyšší výkon vně zemské atmosféry. V neposlední řadě umožní výtah cestování lidí do vesmíru v mnohem větších číslech než dnes umožňují rakety. Kabina navrhovaná firmou Obayashi má mít místa pro 30 lidí, za 200 dolarů! Jen si představte obří orbitální hotel kousek od půl cesty na Měsíc, možná se ho za 40 let dočkáte.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Japonsko

Teleskop Subaru vyfotografoval druhý cíl japonské vesmírné sondy Hayabusa2

26. 12. 2020 (novější než zobrazený článek)

10. prosince vyfotografoval teleskop Subaru na Havaji malou planetku 1998 KY26, která se stane cílem japonské vesmírné sondy Hayabusa2. Tato sonda přivezla nedávno na Zemi vzorky hornin z jiné planetky Ryugu, které nyní vědci zkoumají. Nově získaná data o oběžné dráze planetky 1998 KY26 budou využita k přesnějšímu naplánování trajektorie sondy.

Japonští vědci ukázali vzorky hornin, které sonda Hayabusa2 přivezla z planetky Ryugu

15. 12. 2020 (novější než zobrazený článek)

Japonská vesmírná agentura JAXA v úterý zveřejnila snímek vzorků materiálu z planetky Ryugu, které na Zemi před týdnem dopravila vesmírná sonda Hayabusa2. Vědci v laboratoři ve městě Sagamihara (JAP) otevřeli první ze tří kontejnerů a našli v něm velké množství zrníček hornin. Ta budou v následujících měsících a letech zkoumat, aby zjistili více o vývoji planetky a celé sluneční soustavy.

celý článek

Sonda Hayabusa2 už za týden doručí na Zemi vzorky materiálu z planetky Ryugu

29. 11. 2020 (novější než zobrazený článek)

Už příští neděli (6. prosince) se k Zemi přiblíží vesmírná sonda Hayabusa2, od které se oddělí kapsle s materiálem odebraným před rokem z planetky Ryugu. Vzorky hornin přistanou pomocí padáků v Austrálii, odkud budou speciálním týmem vyzvednuty a převezeny ke zkoumání do Japonska. Hayabusa2 je ve vesmíru od roku 2014 a bude v průzkumu planetek dál pokračovat, za deset let by měla dorazit k planetce 1998 KY26.

celý článek

Vesmírná sonda Haybusa2 má po odebrání vzorků z planetky Ryugu další cíl: planetku 1998 KY26

28. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

Japonská sonda Hayabusa2 loni odebrala vzorky z povrchu planetky Ryugu a aktuálně je na cestě zpět k Zemi. Letos v prosinci se od sondy oddělí kapsle se vzorky, která vstoupí do atmosféry. Samotná sonda ale zůstane ve vesmíru - po průletu kolem Země zamíří k planetce 2001 CC21, kolem které proletí a bude pokračovat ke svému finálnímu cíli: drobné planetce 1998 KY26 s velmi rychlou rotací.

celý článek

Japonská sonda MMX bude první, která pořídí snímky Marsu v 8K rozlišení, na Zemi je ale nepošle

12. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

Japonská vesmírná agentura JAXA a vysílací společnost NHK společně vyvinou kameru s ultra-vysokým rozlišením pro vesmírnou misi MMX. Snímky Marsu a jeho měsíců pořízené v bezprecedentním rozlišení budou ale tak velké, že nebude možné je poslat zpět na Zemi. Sonda proto bude na Zemi posílat pouze zmenšené snímky a ty s největším rozlišením přiveze spolu se vzorky hornin na Zemi.

Vesmírná sonda Hope Spojených arabských emirátů dorazila do Japonska, v létě poletí na Mars

15. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

Kromě amerického roveru Perseverance a čínské mise Tianwen 1 se letos k Marsu chystá ještě jedna země: Spojené arabské emiráty. Mise Hope je společným projektem vesmírného centra Mohammeda bin Rashida a tří amerických univerzit. Cílem orbitální sondy Hope bude zkoumání atmosféry Marsu a její evoluce. Letošního startovacího okna k Marsu měla využít také evropsko-ruská mise ExoMars, nakonec ale byla odložena o dva roky.

Japonsko chce v roce 2024 vyslat sondu k měsíci Marsu, mohla by i přivézt vzorky hornin

22. 2. 2020 (novější než zobrazený článek)

Japonská vláda schválila tamní vesmírné agentuře projekt MMX, který si klade za cíl přivézt vzorky z jednoho z měsíců planety Mars. Vývoj vesmírné sondy se tak posouvá z analytické fáze, do fáze vývojové. Sonda by měla letět do vesmíru v roce 2024 a navštíví oba měsíce Marsu - Phobos i Deimos. Z prvního z nich by se měla pokusit získat vzorky a dopravit je na Zemi.

celý článek