Raketa, která vynese první Orion do vesmíru, už stojí na startovací rampě
Koncem září byla v komplexu 37 na floridském mysu Canaveral vztyčena raketa Delta IV Heavy. Její mise bude 4. prosince vynést do vesmíru vůbec první Orion, vesmírnou loď, která v budoucnu dopraví první astronauty do hlubokého vesmíru. Prosincový test EFT-1 (Exploration flight test 1) ale proběhne ještě bez posádky a bez zatím stále ještě vyvíjené rakety SLS.
Během mise EFT-1 bude Orion po celou dobu připojen k posledními stupni rakety Delta IV Heavy a bude napájen bateriemi bez využití solárních panelů. Loď dvakrát oběhne Zemi a dostane se do výšky 5800 kilometrů, poté se při velké rychlosti ponoří zpátky do atmosféry. Design mise je podobný misi Apolla 4 z roku 1967, která měla ověřit chování kapsle při návratu do atmosféry.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie Orion
NASA na čtvrtek plánuje opakovaný test rakety SLS - pokud se podaří, mohla by raketa poprvé letět do vesmíru ještě letos
Americká vesmírná agentura zůstává i po problémech při posledním testu rakety SLS mírně optimistická a nevylučuje první start této těžké rakety ještě v tomto roce. Opakování zážehu SLS (tzv. green run) je nyní plánováno na čtvrtek 25. února. Prví lednový test byl automaticky přerušen po 67 sekundách z původně plánovaných 485 sekund.
celý článekSoučástí první pilotované mise Artemis k Měsíci bude Kanaďan
Součástí tříčlenné posádky, která v roce 2023 obletí Měsíc při misi Artemis-2, bude kromě tří amerických astronautů ještě jeden Kanaďan. Vyplývá to z dohody NASA a CSA (Canadian Space Agency) zveřejněné 16. prosince. Vybraný astronaut se stane prvním člověkem, který není ze Spojených států a přiblíží se k Měsíci.
NASA zveřejnila dílčí kroky lunárního programu Artemis pro následující roky
Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila aktualizované detaily lunárního programu Artemis. Po 18 měsících od stanovení data 2024 pro přistání posádky na Měsíci, jsou definovány klíčové součásti tohoto programu, jako jsou jeho jednotlivé fáze, a prostředky potřebné pro jeho realizaci. Program Artemis (kde je počítáno s vývojem rakety SLS, lodi Orion a přistávacího modulu) má stát do roku 2024 28 miliard dolarů.
celý článekNASA zřejmě přidá test přiblížení k první pilotované misi vesmírné lodi Orion
Astronauti při vesmírné misi Artemis-2 zřejmě provedou doteď neplánovaný test přiblížení ve vesmíru. Vyzkouší tak schopnosti vesmírné lodi Orion, které budou potřeba při dalších misích, zejména při cestách k lunární stanici Gateway. Cílem přiblížení bude zřejmě buď poslední stupeň rakety SLS, neb družice, která společně s Orionem do vesmíru poletí.
NASA hledá firmu, která vyvine nové motory pro vesmírnou loď Orion
Americká vesmírná agentura NASA hledá partnera, který vyvine nový pohon pro vesmírnou loď Orion. Při prvních misích programu Artemis bude Orion ještě využívat motory původně vyvinuté pro dnes už nepoužívaný raketoplán. Ve druhé polovině by však už mohla být loď vybavena novým pohonem.
Lunární stanice Gateway už není nutnou podmínkou pro přistání astronautů na Měsíci
NASA modifikovala plány návratu astronautů na povrch Měsíce v roce 2024, odstranila z nich nutnost zastavení u orbitální lunární stanice Gateway. Zpoždění výstavby lunární stanice tak neovlivní termín přistání na Měsíci určený americkou vládou. NASA společně s ostatními zeměmi a soukromými společnostmi dál pracuje na vývoji modulů lunární stanice, která bude sloužit jako podpora pro další posádky směřující na povrch Měsíce.
celý článekESA dodá servisní moduly pro mise Artemis 1 až 4
K už domluveným a vyráběným servisním modulům k misi Artemis 1 a Artemis 2 dodá ESA také zařízení pro dvě další mise. ESA se dál připravuje na pravděpodobné dodání šestého a pátého modulu pro další mise na Měsíc.