Rentgenový teleskop NuSTAR našel extrémně zářivý pulzar připomínající černou díru

Rentgenové observatoři NuSTAR se podařilo z oběžné dráhy objevit nový druh hvězdy, která v sobě kombinuje charakteristiky černé díry a neutronové hvězdy. Podle Fiony Harrison, která se na misi NuSTAR podílí, by mohlo jít o chybějící článek právě mezi pulzujícími neutronovými hvězdami a stelárními černými děrami. Objekt se nachází přes jedenáct milionů světelných let daleko, v galaxii M82 nazývané také Doutníková galaxie.

NuSTAR

NuSTAR Optický modul (vpravo) je s hlavním modulem, na kterém jsou umístěny detektory, propojen 10 metrů dlouhým stožárem. Optický modul je vybaven dvěma stejnými zařízeními, která zvyšují citlivost detektorů a tím i kvalitu výstupu. Hlavní modul potom disponuje pohonem, solárními panely a dalším zařízením potřebným pro provoz a komunikaci se Zemí.NuSTAR pozoroval galaxii M82, protože jsou v ní známy objekty, které vyzařují ve vysoce energetické rentgenové části elektromagnetického spektra. Tyto objekty však byly doposud považovány za černé díry, NuSTAR ale objevil, že jeden zdroj, označený jako M82 X-2, pulzuje, podobně jako neutronová hvězda. Energie rentgenového záření vydávané tímto objektem je 10x vyšší než u dosavadní nejzářivější známé neutronové hvězdy.

Astronomové si zatím nejsou jistí co našli. Mohlo by jít o novou třídu hvězdy, nebo o nový typ černé díry. Podle všeho X-2 konzumuje obrovské množství hmoty z blízké hvězdy, které pohání procesy, při kterých vysokoenergetické záření vzniká. Podobně jako u černé díry těsně nad horizontem události. Další zkoumání by mohlo vědcům pomoci pochopit jak vznikaly první černé díry ve vesmíru a jakým způsobem ovlivňovaly evoluci vesmíru.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?
  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
  Chcete vědět o dalším článku?
  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


  Další zprávy z kategorie
  NuSTAR