do not follow here
Černé díry < LIVING fUTURE

Astronomové prozkoumali kompaktní rentgenovou dvojhvězdu 4U 0614+091

Astronomové prozkoumali ultrakompaktní rentgenovou dvojhvězdu 4U 0614+091 pomocí vesmírné observatoře NuSTAR a přístroje NICER umístěného na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Výsledky pozorování ukazují, že systém vykazuje kvaziperiodické fluktuace jasnosti v řádu několika dnů.

MiseStartStatus
missions icon NuSTAR 13. 6. 2012 Probíhá


Ultrakompaktní rentgenové dvojhvězdy

Ultrakompaktní rentgenové dvojhvězdy (Ultracompact X-ray binaries, UXRBs) jsou podtřídou lehkých rentgenových dvojhvězd LMXB. Jedná se o binární hvězdné systémy, ve kterých se nachází černá díra nebo neutronová hvězda a další objekt, ze kterého je gravitací vysávána hmota. Tyto objekty se zpravidla vzájemně oběhnou během několika dní, v případě UXRBs je to pod 80 minut.
Systém 4U 0614+091 byl objeven už v roce 1975, jeho perioda je zhruba 50 minut. Zda je primární hvězda černá díra nebo neutronová hvězda zatím není zřejmé. Sekundární hvězda je pravděpodobně bílý trpaslík.

Astronomové vedení Davidem Moutardem prostřednictvím nových pozorování zjistili, že akreční disk v tomto systému se zmenšuje zhruba na polovinu v období menší jasnosti. Toto chování je analogické tomu, co se obvykle pozoruje v systémech LMXB obsahujících černou díru.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
4U 0614+091 10983.5 ly

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Černé díry

Načítám stránku...
x zrušit