do not follow here
Rosetta < LIVING fUTURE

Modul Philae přistane na kometě 67P/C-G už ve středu, historickou událost můžete sledovat live

Ve středu 12. listopadu dojde k historické události. Alespoň tak prezentuje Evropská vesmírná agentura přistání modulu Philae na kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko. Jde totiž o první přistání na kometě v historii, a nejen to - Philae má 10 vědeckých zařízení, která budou kometu důkladně zkoumat zblízka. Rosetta mezitím ze šetnáctikilometrové vzdálenosti zkoumá kometu a hlavně místo přistání, které bylo ve veřejné soutěži pojmenováno Agilkia.Mateřská sonda Rosetta se s Philae rozloučí ve středu 12. listopadu v 9:35. To by se měla nacházet 22,5 kilometrů od středu komety 67P/C-G. K samotnému přistání na kometě dojde o sedm hodin později, přesně v 16:30 (středoevropského času). Rosetta je ale hluboko v pásu asteroidů a musíme tak počítat s asi půlhodinovou cestou signálu zpátky k naší planetě. Potvrzení o přistání by tedy mělo od Philae dorazit kolem páté hodiny odpoledne.

Jméno pro místo přistání Agilkia bylo vybráno z více než osmi tisíc příspěvků mezinárodní soutěže, jde o ostrov v jižním Egyptě, na kterém je umístěn starověký komplex budov. Kvůli zatápění komplexu po dostavění přehrady došlo k jeho přestěhování z ostrova Philae právě na toto místo. Jméno Agilkia se v soutěži objevilo 150x, nakonec byl vybrán příspěvek Alexandra Brousta, který se bude moci podívat na přistání Philae přímo v řídícím centru mise v Darmstadtu.

Přistání Philae na kometě ale můžete sledovat i vy. ESA nám to umožní prostřednictvím streamu na internetu, který najdete zde: 
http://new.livestream.com/ESA/cometlanding.

A nakonec tu máme ještě krátký sci-fi film pojmenovaný Ambition, který byl inspirován právě misí Rosetta.

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Rosetta

tag icon
Další články z kategorie
Rosetta
Načítám stránku...
x zrušit