do not follow here
Rosetta < LIVING fUTURE

Philae je na příliš temném místě, na jeho solární panely nesvítí Slunce a modulu dochází energie

Vědci si nejsou jisti, zda bude během několika dní vůbec možné pracovat s přistávacím modulem Philae. Ten je vybaven nabitou baterií, ta však vydrží pouze do soboty a co se bude dít potom není zcela jisté. Aktuální pozice Philae umožňuje získat jen velmi málo energie z jednoho z menších solárních panelů, na který Slunce dopadá asi 1,5 hodiny denně. Vědci zkouší přijít s plánem, který by tuto situaci zlepšil, čas se ale krátí a podle všeho je na čase zvažovat i poměrně riskantní řešení.Při přistání se Philae dvakrát odrazil od povrchu komety a nakonec přistál úplně jinde než bylo plánováno. Poloha modulu doposud není přesně stanovena, vědci se ale domnívají že se nachází pod útesem, který blokuje sluneční paprsky.

V bateriích Philae zbývají hodiny elektřiny pro napájení vědeckých přístrojů na palubě. Vědecký tým tak rychle začal s vrtáním do komety, podle všeho se dostali už 25 centimetrů hluboko. Vrtání probíhá i přesto, že hrozí, že se modul převrátí na stranu, vědci chtějí stihnout analyzovat vzorky hornin z komety dokud ještě mají jistotu spojení Philae s Rosettou, která přeposílá data na Zemi.

Zároveň probíhá diskuze nad možnostmi změny polohy nebo alespoň orientace Philae. Mohlo by totiž stačit modul pootočit a nastavit slunci největší solární panel oproti menšímu, který dnes světlo přijímá. Existuje také možnost, že se na toto místo sluneční paprsky dostanou poté, co se kometa 67P/C-G přiblíží Slunci.

Zatím jedinou jistotou je spojení Philae s Rosettou v pátek v noci, další spojení už nemusí být navázáno. ESA přesto považuje dosavadní průběh mise za úspěšný, většina cílů se podařila splnit a Rosetta i Philae poskytují zcela nové informace o kometě, se kterými budou vědci pracovat ještě roky.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o přistání Philae

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Rosetta

tag icon
Další články z kategorie
Rosetta
Načítám stránku...
x zrušit