do not follow here
Hayabusa < LIVING fUTURE

Japonsko vyslalo do vesmíru novou sondu, má za úkol přinést na Zemi vzorek planetky

V úterý se z japonského ostrovního kosmodromu Tanegashima vznesla raketa H-2A s vesmírnou sondou Hayabusa2. Jejím úkolem je doletět v roce 2018 k planetce 1999 JU3 (Ryugu), posbírat vzorky hornin z jejího povrchu a doručit je v roce 2020 zpátky na Zemi k důkladnému prozkoumání. Hayabusa2 s sebou veze hned čtyři oddělitelné moduly, které budou zkoumat cílovou planetku různými způsoby. U svého cíle stráví japonská sonda rok a půl, poté se vrátí zpátky k Zemi.Mise Hayabusa2 staví na úspěších i nezdarech předchozí mise Hayabusa, která odstartovala v roce 2003. Dva roky nato navštívila sonda planetku Itokawa a posbírala několik malých zrníček z jejího povrchu, která doručila na Zemi v roce 2010. Součástí této mise byl také přistávací modul Minerva, který ale minul svůj cíl. 

Cílem mise je planetka (162173) 1999 JU3, která patří do Apollonovy skupiny planetek, což jsou tělesa, která při svém oběhu Slunce křižují dráhu planety Země. Nejde nutně o nebezpečné objekty, i když některé planetky z této skupiny skutečně mohou hrozit srážkou se Zemí. 1999 JU3 má asi 900 metrů v průměru a podle všeho by měla mít kulovitý tvar.

Na rozdíl od evropské mise Rosetta letí Hayabusa2 k planetce, nikoli ke kometě. Jde o zcela rozdílná tělesa, svým původem, oběžnou dráhou i složením. Mise však nebude o nic méně zajímavá, pozorování planetky po dobu jednoho roku mají přinést zcela nové poznatky a pokud se podaří posbírat a na Zemi dopravit vzorky z povrchu, půjde o významnou událost. Podobnou misi připravuje i NASA, vesmírná sonda OSIRIS REx vyletí do vesmíru v roce 2016, navštíví planetku 101955 Bennu (1999 RQ36) a se vzorky z jejího povrchu se vrátí na Zemi v roce 2023.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hayabusa

tag icon
Další články z kategorie
Hayabusa
Načítám stránku...
x zrušit