Písečné duny na Titanu jsou vytvářené silnějšími větry než se doposud předpokládalo

Jedním z dominantních typů povrchu na Titanu jsou duny. Na největším měsíci planety Saturn vytváří útvary nazývané Cat scratches, které se táhnou tisícovky kilometrů. Mají ale špatnou orientaci, jdou proti větrům převažujícím větrům vanoucím z východu. Netvoří je totiž východní větry. Podle nové studie publikované v magazínu Nature vznikají při rovnodennosti, která nastává dvakrát za 30 let, kdy dochází k turbulentním změnám v husté atmosféře měsíce.

Titan, Duny

Titan, Duny Snímek pořízený radarem (zařízení Synthetic Aperture Radar) na palubě sondy Cassini při jejím průletu kolem Titanu v roce 2006. Radarová měření odhalila tisíce kilometrů se táhnoucí písečné duny o šířce 1-2 kilometrů.Autoři studie využili aerodynamického tunelu NASA a pokusili se simulovat podmínky na Titanu. Zkoumali přitom jak silné větry musí být v husté atmosféře Titanu, aby mohly pohnout se zrnky písku. Atmosféra Titanu obsahuje z 98 % dusík, zbytek tvoří metan a vodík, na povrchu měsíce dosahuje 12x hustoty atmosféry na povrchu Země. Komplikovanější to však bylo se složením zrnek písku, které vědci s jistotou neznají.

Podle jejich nejlepších odhadů by měl být písek na Titanu tvořen zrnky zmrzlých uhlovodíků s asi třetinovou hustotou oproti písku na Zemi. Celkem vyzkoušeli 23 různých materiálů, aby se jim podařilo obsáhnout co nejlepší simulace podmínek na Titanu. Výsledkem jejich dvouleté práce na experimentu je, že větry na Titanu při rovnodennosti musí být ještě o 50 % rychlejší než původně odhadovali.

Vedoucí autor studie: Devon Burr, associate professor na Earth and planetary science department na University of Tennessee Knoxville
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Titan