do not follow here
Curiosity < LIVING fUTURE

Rover Curiosity našel na Marsu metan - výsledek aktivních geologických nebo biologických procesů

Metan je uhlovodík, který na Zemi většinou vzniká jako důsledek biologických reakcí, pouze asi dvacetina metanu v atmosféře naší planety vzniká jiným způsobem. Detekce metanu na Marsu tedy vědce velmi zajímá, podařilo se jim naměřit stopy metanu už dříve, při pozorováních ze Země nebo z oběžné dráhy, nyní však mají poprvé data přímo z povrchu a podle všeho to vypadá, že koncentrace metanu jsou velmi kolísavé. Vědci z toho usuzují, že metan tedy musí vznikat aktivními procesy, které na Marsu probíhají právě teď, o konkrétních reakcích, které by vedly ke vzniku metanu, však zatím můžeme pouze spekulovat.Vědecká zařízení na palubě Curiosity detekovaly metan už dříve, ale ve velmi nízké koncentraci kolem 0,9 molekul z miliardy. Nicméně v posledních dnech se tato koncentrace znásobila na 7 metanových molekul z miliardy v průměru. Předchozí měření pořízená z vesmíru indikovaly oblasti, kde by mohla být koncentrace dokonce až 30 molekul z miliardy.

Co stojí za vznikem metanu na Marsu je doposud otázkou, která nedává mnoha vědcům spát. Procesů, při kterých metan vzniká může na Marsu probíhat hned několik. Kromě těch biologických to je například působení kosmického záření na organické sloučeniny na povrchu Marsu. Mezi další pak patří reakce minerálů s vodou po povrchem, při které vznikají zásoby metanu jež se následně uvolňují.


zdroj: NASA
Mezi vědci vede možnost, že pod povrchem Marsu existuje nahromaděné zásoby metanu, které jej uvolňují do atmosféry. Dalším nedávným nálezem Curiosity jsou organické sloučeniny, na které rover narazil při vrtání do kamene nazvaného Cumberland. Ani ty však nedávají jasný důkaz existence života na Marsu, i ty totiž mohly vzniknout nebiologickými procesy, nebo dokonce mohly být na Mars dopraveny při srážkách s meteority nebo jinými objekty.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Curiosity

tag icon
Další články z kategorie
Curiosity
Načítám stránku...
x zrušit